Тваринництво

Як вигідно продати молоко

10.02.2014

Останнім часом мене цікавить проблемне запитання: як фермери, власники корів, кіз та овець, збувають молоко? Адже це щоденний процес, бо ж тварини щодня й у великих кількостях дають молоко. А якщо не збувають, то що вони з ним роблять?  Досліджуючи проблему я отримала багато різних відповідей. Найчастіше фермери продають надій заводам, котрі за оптовими цінами скуповують все, без виключення, молоко. Дізнавшись про це я поцікавилася у власників, чи вигідно утримувати корову, годувати, доглядати її і збувати у такий спосіб отриманий продукт, молоко? У своїй більшості фермери були одностайні: «Ні, не вигідно». Такий механізм збуту бажаного прибутку не приносить. Поруч із загальним незадоволенням, господарники  пояснили, що іншого виходу в них просто немає. Після того, як корову подоїли, починається відлік терміну придатності молока. Якщо дотримуватися всіх правил і не домішувати в молоко нічого зайвого, то термін придатності взимку в холодильнику становить 5 днів, влітку 1-2 дні. За таких умов найоптимальнішим вибором стає збут усього надою за раз – хоч дешево, але й молоко не встигає зіпсуватись. Звичайно, скисле молоко можна згодом продати як сир, проте останній теж дуже швидко псується.

Та я отримала й інші відповіді. Окремі фермери знайшли для себе інший варіант збуту молока. Вони пастеризують його або роблять з нього такі сири як бринза, моцарела або біль складніші у приготуванні сири. Процедура помітно продовжує термін реалізації молочного продукту.

Отже, працюючи над темою, я відкрила для себе таке поняття як пастеризація.

Пастеризація молока – це процес одноразового нагрівання молока з метою його знезараження та продовження терміну його зберігання.

Застосовують наступні режими пастеризації:

– тривалу (63-65 ° C протягом 30-40 хвилин);

– коротку (85-90 ° C протягом 0,5-1 хвилини);

– миттєву (98 ° C протягом декількох секунд).

Виявляється, що пастеризація продовжує термін придатності молока аж до 10 днів. Коли я запитала у фермерів, чи знають вони про це, то багато сказали, що пастеризація є в основному процесом заводських масштабів, а обладнання для її проведення коштує немислимих грошей.

Я вирішила розібратися в цьому питанні. Частково фермери мали рацію: ринок молочного обладнання рясніє пастеризаторами з продуктивністю заводських масштабів від ста до кількох тисяч літрів. Таке обладнання громіздке й дороге, погоджуюсь з тим, що не кожен може дозволити собі його придбати. Але, поряд з цим, я відкрила для себе модель побутового пастеризатора – міні-сироварню Milky FJ 15 від австрійського виробника. Як стверджує продавець, за допомогою цієї машини можна дуже просто пастеризувати молоко, вбиваючи в ньому туберкульоз, сальмонелу і кишкову паличку, при цьому зберігши у продукті всі корисні речовини. Також, маючи в наявності сичужний фермент або необхідну молочну культуру, можна зробити зі свого молока сир – м’який чи твердий, і навіть йогурт. Таким чином продовжується термін зберігання молочного продукту до декількох місяців або навіть років!

Ця інноваційна модель пастеризатора привернула мою увагу. Незважаючи на те, що у мене немає корови і я живу в місті, я все ж вирішила купити міні-сироварню, адже вже багато років я є любителькою різних сирів. А тут в мене з’явилася можливість спробувати зробити кілька моїх улюблених сортів в домашніх умовах. Крім того, до магазинного молока я завжди ставилася з побоюванням. Після низки переглянутих телевізійних передач і прочитаних інтернет-статей, я не впевнена, що відновлене сухе молоко корисне для людини, адже у масового виробника завжди на першому місці прибуток, а не здоров’я споживачів. Хоча для мене вживання магазинного молока було все-одно краще, ніж домашнього, бо неможливо проконтролювати санітарні умови, за яких отримали продукт. Мені не хотілося заразитися незрозумілим захворюванням. Традиційне кип’ятіння домашнього молока питання не вирішувало, адже згідно результатів численних досліджень, при кип’ятінні молоко змінює смак і структуру, практично всі вітаміни разом з фосфором, який сприяє засвоєнню молока, вмирають, а білок згортається і випадає в осад. Всі ці зміни роблять його шкідливим для здоров’я. У таких умовах міні-пастеризатор став би для мене, в буквальному сенсі, порятунком.

І ось, нарешті, я його придбала. У ньому молоко нагрівається менше ніж за годину до максимальної температури 92 °. Пастеризатор виготовлений з нержавіючої сталі, яка є ідеальним матеріалом для контакту з харчовими продуктами. Зовнішній вигляд відразу мені дуже сподобався. За якістю видно, що пастеризатор не був зібраний в якому-небудь гаражі і відразу віриш, що він буде служити не один рік. Дуже вдалим рішенням для мене стало відро, яке з легкістю можна виймати без всяких проблем і мити після кожного використання.

На мій погляд, переваги пастеризатора FJ15 складно переоцінити. В цієї моделі ідеально поєднуються всі необхідні функції для обробки молока, які тільки можна собі уявити. Це справжнє чудо! Тепер у мене на столі завжди свіже домашнє молоко, бринза і моцарела. Заради інтересу порівнювала приготований домашній сир з магазинним. Раз вкусила «справжню» моцарелу з Італії і поклала назад у холодильник, до кращих часів – може, чоловік з’їсть.

Після отриманого досвіду я зрозуміла, наскільки міні-пастеризатор корисний і яку кількість проблем він вирішує. Ставлячи себе на місце фермера відразу уявляю як цей диво-пристрій мені би допоміг. Він відразу зробив би мене господарем свого становища і я більше не сподівалася на когось, хто швидко зможе купити моє молоко, яке швидко псується.

Висновок з проведеного дослідження оптимістичний: в наш час, коли люди все більше починають замислюватися про якість продуктів, які вживають, коли все частіше читають етикетки зі складом продукту, майбутнє – за натуральними, виготовленими в домашніх умовах продуктами. Нічого не може бути краще і корисніше пастеризованого молока, сиру та йогурту, зроблених в домашніх умовах, котрі дають шанс нинішнім фермерам розширити власні можливості як виробникам молочної продукції, а не тільки як продавцям молока. А допомогти їм в цьому може побутовий міні пастеризатор. У моєму випадку це був міні-пастеризатор FJ 15.