Новини, Техніка

Зернові сівалки: огляд сучасних моделей

09.10.2021

Урожайність сільськогосподарських культур багато в чому залежить від агрегатів для їх посіву. Хороша сівалка – запорука якісного посіву і врожайності. А правильно обрана зернова сівалка забезпечує високу продуктивність і успішність посівних робіт. При покупці слід враховувати низку критеріїв: насіння, яке потрібно посіяти, спосіб посіву, конструктивні особливості агрегата, відстань між рядами і норму висіву. Має значення і площа, на якій будуть проводитися посівні роботи.

Зернові сівалки забезпечують швидку культивацію, посів і коткування за один прохід та використовуються для посіву насіння зернових культур (пшениці, ячменю, проса, вівса та ін.) Деякі зернові сівалки можна використовувати для посіву насіння інших культур, які близькі до зернових за розмірами і нормами висіву. До них відносяться, наприклад, просо, гречка, сорго і ін. Часто паралельно з висівом в зернових сівалках реалізовано одночасне внесення мінеральних добрив.

Агрегатуються вони з тракторами, починаючи з тягового класу 1,4. Середня ширина міжрядь у більшості сівалок цього типу встановлюється в межах 12-15 см, машини з міжряддями менше 8 см називаються вузькорядними. Зараз у сільському господарстві використовуються переважно зернові сівалки, які здатні засівати одночасно від 12-ти рядків і більше.

Види зернових сівалок

Залежно від способу посіву бувають:

 • рядкові сівалки, які висівають суцільним рядком;
 • сівалки точного висіву (пунктирні), які висівають насіння на однакових проміжках один від одного;
 • сівалки комбінованого типу з туковисівними апаратами, які вносять мінеральні добрива в ґрунт.

Залежно від типу сошника поділяються на:

 • дискові (одно-та двох), які можуть використовуватися на оброблених і не оброблених полях;
 • килевидні (з гострим ребром і тупим кутом входження), які можуть використовуватися тільки на оброблених полях для посіву льону, трави та інших культур;
 • анкерні (з гострим кутом входження), які можуть використовуватися на вологих і добре розпушених полях.

Щоб засіяти великі площі застосовують агрегати з 3-6 причіпних сівалок, для невеликих площ – навісні сівалки.

Також існують сівалки створені для використання за технологіями mini-till і no till.

Зернові сівалки різних виробників відрізняються одна від одної технічними характеристиками.

За типом висіваючої системи агрегати поділяються механічні і пневматичні.

Механічні підгортають ґрунт перед посівом. З їх допомогою можна рівномірно на одній глибині обробляти поле. Сільськогосподарські культури зійдуть на одному рівні, що забезпечить оптимальний урожай. Механічні моделі відрізняються від пневматичних простим управлінням, зручним регулюванням, багатофункціональністю та можливістю роботи на нерівній поверхні. При необхідності зернову сівалку можна використовувати тільки для посіву або закладки добрив. Пневматичні моделі популярні через високу швидкість, під час посіву не відбувається пошкодження сільськогосподарських культур. При роботі немає необхідності міняти диски.

Також зернові сівалки відрізняються за своїми конструктивними особливостями, що впливає на сферу їх застосування і технічні характеристики. Існує кілька класифікацій:

 • за способом агрегатування (навісні і причіпні);
 • за способом засіву (рядкові і вузькорядні);
 • за конкретним призначенням (пресові, стерньові, комбіновані).

Сучасні зернові сівалки пристосовані до роботи навіть з погано або зовсім необробленим ґрунтом.

Пропонуємо до вашої уваги огляд зернових сівалок провідних виробників, які дозволяють отримувати відмінні результати під час посіву.

LEMKEN Solitair

На ринку України найпопулярнішою серією сівалок є Solitair. Сьогодні їх випускають у декількох генераціях (Solitair 8+, Solitair 9 (+), Solitair 12) із шириною захвату від 3 до 12 м. Також виробник пропонує ці сівалки як у соло-виконанні, так і в комбінації з різноманітними ґрунтообробними знаряддями, які оснащені активними чи пасивними робочими органами. Зазвичай це дискові борони Heliodor, Rubin, агрегати для передпосівного обробітку ґрунту Kompaktor або ротаційні борони Zirkon.

Зернові сівалки: огляд сучасних моделей

Останньою розробкою компанії у сфері висівання є четверта генерація сівалок Solitair 25, які пропонуються з шириною захвату від 4 до 6 м із різними комбінаціями їхнього оснащення ґрунтообробними знаряддями, з гідравлічним притиском сошника та заводською системою відключення сошників.

Останньою новинкою, яка була розроблена для східних ринків, є оновлена сівалка Solitair 12/1200 К D, яку спеціально для України та інших східноєвропейських країн було оснащено функцією внесення мінеральних добрив («D») у рядок водночас із висіванням насіння.

Для цього бункер об’ємом 5,8 тис. л, який раніше використовували виключно для насіння, було розділено на два відсіки у співвідношенні 60/40 та встановлено додаткову систему дозування для мінеральних добрив.

Робочими органами сівалки є перевірені часом та практикою дводискові сошники нової форми (точніше – не нової, а частково забутої). Адже на сівалці встановлені дводискові сошники без зміщення одного диска відносно іншого.

До особливостей висівної системи також слід віднести можливість централізованого встановлення глибини висіву за допомогою гідросистеми трактора та використання окремого гідравлічного замкнутого кола для регулювання положення секцій сівалки відповідно до рельєфу поля, на якому виконують сівбу. Тобто, в разі потреби секції сівалки самовирівнюються та підлаштовуються під конкретний рельєф поля. Таким чином, незважаючи на велику ширину захвату, сівалка рівномірно висіває насіння за глибиною його закладання. Тиск на сошник регулюється за допомогою пружин і становить 42 кг.

Щодо можливості висівання зернових культуру суцільного висіву слід підкреслити: Solitair 12/1200 K D є універсальним агрегатом, адже має широкий діапазон вибору встановлення висівної норми – від 1,5 до 500 кг/га.

Також слід зауважити, що після проходження всіх етапів налаштування комп’ютер сівалки сам визначає потрібну, можливо мінімальну та максимальну, швидкість висівання.

Як і сівалки без функції внесення добрив, Solitair 12/1200 K D можна оснащувати системою ISOBUS, яка в новій сівалці використовується як курсовказівник та для налаштування сівалки на норму висіву й збору інформації щодо виконаних на полі процесів.

KUHN AUROCK 6000 RС

Маючи більш ніж 40-річний досвід роботи в цій галузі, KUHN створив тридисковий AUROCK 6000 RС шириною 6 м, щоб оптимізувати висів по технологіях min-till або ж no-till з одночасним внесенням мінеральних добрив або посівом різних культур.

Зернові сівалки: огляд сучасних моделей

Універсальність посівного комплексу AUROCK вражає! Він може бути оснащений специфічними комплектуючими вузлами та механізмами, які дозволяють виконувати посів у будь-яких умовах з одночасним внесенням мінеральних добрив. Висівний універсал AUROCK може бути оснащений переднім ріжучим катком з гідравлічним налаштуванням для вирівнювання рослинного покриву, подрібнення великих дерев’янистих рослин та їх залишків. Це прискорює їх розкладання, збагачуючи ґрунт мінералами. При цьому одночасно можна виконати посів та/або вносити добрива в один рядок на точно задану глибину без перешкод і всього за один прохід. При замовленні посівного комплексу AUROCK 6000 RC, можна вибрати будь-який варіант його комплектації, який максимально буде адаптований  до агротехнологічних потреб певного господарства, навіть вибрати міжряддя 15 см або 18,7 см.

Висівний комплекс AUROCK 6000 RC оснащений двома системами дозування та розподілу. Ви розширюєте можливості використання його за допомогою бункера об’ємом 5000 л, розділеного на дві частини (50/50 %).

Посівний комплекс AUROCK створює борозну спереду двома рядами відкриваючих (прорізних) дисків з механічною системою навантаження від 250 до 300 кг, змонтованих на необслуговуваних  підшипникових вузлах. Відкриваючий диск та висівний блок дводискового сошника разом утворюють потрійний диск. Дводискові сошники з навантаженням 80 кг встановлені на паралелограмі, оптимально точно виконують закладку посівного матеріалу на посівне ложе та ідеально закривають борозну.  Центральний шарнір між сівалкою і рамою забезпечує точне проходження сошника по сліду прорізного диска. Це дозволяє ідеально розмістити насіння в борозни, навіть при проходженні сівалкою кривих ділянок, поворотах або сівбі на схилах.

Посівний комплекс AUROCK – це сумісна з ISOBUS машина, доступна з терміналами CCI 50/100/200, CCI 800 та CCI 1200 (сертифіковано AEF).

VISTAFLOW – це інтелектуальний запірний клапан, який контролює проходження насіння всередині висівних трубок. Установка розподільної головки висівної системи із запірним клапаном VISTAFLOW на всіх рядах, дозволяє досягти всіх ритмів технологічної колії, незалежно від її ширини та ширини шин коліс техніки підживлення чи обробітку посівів ЗЗР, а також контролювати прохід насіння в кожному ряду.

Horsch Focus 6 TD

Focus TD дозволяє втілити в життя ідею смугового обробітку ґрунту (StripTill). Адресне розпушування ґрунту вузькими смугами в комбінації з локальним внесенням добрива доповнено в цій унікальній машині можливістю одночасного точного посіву з використанням перевірених часом елементів машин Pronto.

Зернові сівалки: огляд сучасних моделей

Головна перевага сівалки Horsch Focus 6 TD – її універсальність. Ця машина завжди складається з двох частин: основної з бункером 5000 літрів 40%/60%, ґрунтообробної з сошниками ULD , а також висівної – окремої балки з розподільчою системою та сошниками дводисковими та анкерними. Існує три варіанти таких висівних шин із базовим міжряддям 15-17,5 см, 30-35 см та 70 см. Це в поєднанні з можливістю переставляти лапи під певну висівну шину та вимикати окремі секції, дозволяє Focus сіяти майже повний спектр основних культур: від колосових до кукурудзи.

Також серед основних переваг:

 • стійки TerraGrip, із різноманітними долотами, що працюють на глибину від 10 до 35 см. Вони адресно розпушують ґрунт і усувають рослинні рештки в горизонті проростання насіння і розвитку кореневої системи оброблюваної культури;
 • добрива вносяться адресним способом у концетрованій масі на різну глибину: через стійки машина закладає порції живлення: на глибину, так і під насінину 10 см, чи в обидва горизонти одночасно. Подача матеріалу відбувається з бункера об’ємом 3 + 2 м³ через дозувальну систему, яка забезпечує норму до 600 кг.
 • шар вологого ґрунту переміщується в горизонт проростання насіння;
 • гладкі вирівнюючі диски можуть бути використані
  як для вирівнювання, так і гребнеутворення: диски-вирівнювачі або котки-грудобої розрівнюють поверхню від грудки.
 • колісний ґрунтоущільнювач формує щільне посівне ложе перед висіваючими сошниками;
 • зносостійкі і точні сошники TurboDisc укладають посівний матеріал у вологий, звільнений від пожнивних решток ґрунт. Їхня навіска дозволяє копіювати мікрорельєф і до того ж забезпечує 5–120 кг тиску на грунт.
 • можливі міжряддя 30 або 35 см для ріпаку та просапних культур і 15 або 17,5 см для зернових колосових;
 • опційна 3-хточкова навіска Focus 6 TD дозволяє швидку заміну рядної зерновий сівалки на Maestro RV або RX. Це забезпечує можливість внесення добрив у вигляді депо при широкорядному посіві кукурудзи та інших культур з міжряддями 45-70 см.

Väderstad Spirit 600-900C

Väderstad Spirit 600-900C – це пневматична зернова сівалка з можливістю одночасного внесення насіння і добрив. Доступні моделі з робочою шириною 6,8 або 9 метрів. Бункер об’ємом 5000 л має великий отвір та не потребує частого завантаження.

Зернові сівалки: огляд сучасних моделей

Spirit 600-900C оснащено двома високоточними висівними пристроями Fenix II, які забезпечують стабільний і надійний результат сівби. Для підвищення точності сівби потужний вентилятор  вбудований у бункер на значній висоті, що мінімізує потрапляння в середину пилу та бруду.

Два методи внесення добрив

Метод FIX

У сівалках Spirit  з можливістю внесення добрив  методом Väderstad FIX добрива висіваються смужками завширшки 5 см із шириною міжрядь 125 мм перед кожним рядком висіву насіння. Добриво завжди знаходиться окремо від насіння, що попереджає можливі хімічні опіки насіння чи затримку проростання. Сівалки Spirit 600-900C FIX доступні з робочою шириною 6, 8 і 9 метрів.

Метод Nordic

Метод внесення добрив Nordic передбачає висів добрив за допомогою диско-анкерових сошників, які мають високе притискне зусилля, що вносять добриво між рядками насіння з шириною міжряддя 250 мм. Це дає певні переваги за традиційної підготовки ґрунту та посушливих умов навесні. Сівалки Spirit 600-800C Nordic доступні з робочою шириною 6 і 8 метрів.

Cистема управління сівалкою Väderstad E-Control на базі iPad дає змогу під час роботи на полі регулювати робочу глибину переднього ґрунтообробного знаряддя, висівних сошників, а також вирівнювальної штригельної борони.

Серед головних переваг цієї системи – зручність для користувача, рентабельність та легкість оновлення.

TERRASEM від PÖTTINGER

Універсальний посівний комплекс TERRASEM від PÖTTINGER оптимально поєднує обробіток ґрунту, внесення добрив, зворотне ущільнення, посів та прикочування (закриття вологи), і тому є ефективним рішенням для ваших потреб. Має варіанти із суцільною рамою і складною, а також робочу ширину від 3 м до 9 м.

Зернові сівалки: огляд сучасних моделей

Посівні комплекси TERRASEM виділяються точним закладанням посівного матеріалу за допомогою паралелограмної навіски та дводисковим сошником DUAL DISC з індивідуальним прикочуючим колесом, що забезпечує дотримання глибини посіву. Це гарантує унікальне копіювання поверхні поля та рівномірну глибину закладання насіння.

Універсальний комплекс TERRASEM може без зайвих затрат інтегруватися в будь-яку концепцію обробітку – будь-то мульчований посів чи традиційна технологія. Його універсальність додатково підвищується версією з мінімальним обробітком хвилястими дисками WAVE DISC (хвилясті диски WAVE DISC підходять для роботи як в посушливих, так і у вологих регіонах). Окрім того, під будь-які потреби господарства можна обрати різні моделі, з або без внесення добрив, з дисковою бороною чи без неї, як, наприклад, моделі CLASSIC, що працюють без дискової борони. Для ще більшої універсальності можна доставляти на посівний комплекс і сівалку для внесення мікрогранулятів TEGOSEM

Саме завдяки особливостям та універсальності TERRASEM є лідером на ринку посівних комплексів в Україні.

ТОВ «Агромаш – Калина»: сівалка KASI

Сівалка KASI для No-Till виконує одну дуже важливу функцію – якісну сівбу в непідготовлений ґрунт, адже система нульового обробітку не передбачає культивації або будь-якої ще підготовки ґрунту. Для цього сівалка має великий тиск на сошник для утримання точної глибини, і надійну систему подачі насіння для якісної розстановки насіння в рядку. З необхідністю великого тиску на кожен сошник пов’язана масивність і велика вага KASI. Саме тому їх не буває навісних, а тільки причіпні.

Зернові сівалки: огляд сучасних моделей

Серед основних переваг сівалки KASI:

 • невисока ціна і агрегатування з тракторами від 150 к.с. KASI можуть застосовуватись як у великих агрохолдингах, так і в невеликих господарствах. Сівалка повністю адаптована до вітчизняних умов експлуатації і ремонту, чим вигідно відрізняється від зарубіжних аналогів;
 • всі різьбові елементи метричні, тому немає проблем при обслуговуванні, ремонті або швидкій заміні на нові;
 • посів сівалкою не потребує передпосівного обробітку, а це означає:
 • економія пального;
 • звільнення техніки;
 • економія витрат на зарплату механізаторам;
 • зменшення трудомісткості процесу посіву;
 • Збільшення швидкості посіву.

Avers-Agro: сівалка Green Plains 1500

На підставі власних розробок та використовуючи тільки якісні матеріали, компанія Avers-Agro пропонуємо до уваги агровиробників сівалку Green Plains 1500.

Зернові сівалки: огляд сучасних моделей

Стерньова сівалка Green Plains 1500 оснащена дисковими сошниками з шириною захвату 4,6 метри. В різноманітних ґрунтових умовах підходить для висівання зернових, бобових культур за технологією Nо-Till з внесенням стартової дози сухих мінеральних добрив.

При використанні сівалки Green Plains 1500 не потрібна підготовка ґрунту для сівби. Це зроблено для того, щоб знизити витрати на посів та на пальне, а також заощадити час роботи техніки й персоналу.

Сівалка укомплектована 26 сошниками і 26 дисками, що підходить для міжряддя розміром 17,8 см. У разі потреби сівалку можна використовувати за традиційною технологією. Для цього слід відстикувати зчіпний пристрій від сівалки.

Обсяг бункерів для насіння – 1300 літрів, для добрив – 420 літрів.

Притискне зусилля сошника на ґрунт – до 82 кг, а на ріжучий диск 204 кг.

Робота ріжучого диску універсальна через те, що глибина змінюється з 0 до 10 см.

Щоб заощадити час та збільшити продуктивність, сівалка забезпечена гідравлічною системою підйому на розворотах. Це дає можливість контролювати процес для рівномірного посіву насіння по всьому полю.

Сівалка Green Plains 1500 підходить до трактора потужністю 120 к.с.

Механічна сівалка Green Plains 1500 з дисковими сошниками має підвищену надійність і зносостійкість вузлів. У ній втілені сучасні технології, розроблені провідними спеціалістами компанії.

Підготувала Анна Артим

Список використаних джерел:

www.seyalka.com.ua, www.agro-liga.com, www.marian.com.ua

Залишити коментар: