Техніка

Зернозбиральні комбайни: огляд ринку

09.07.2020

Завершальним етапом виробництва зернових культур є збирання отриманого врожаю. Сучасні зернозбиральні комбайни є доволі складними та високотехнологічними засобами, що забезпечують високу якість виконання цього технологічного процесу. Проте будь-які зернозбиральні комбайни одного класу (серії) зазвичай складаються зі схожих основних частин і агрегатів, зокрема: жнивної частини, похилої камери, молотарки, бункера, подрібнювача, двигуна, трансмісії, ходової системи, гідросистеми, кабіни, органів управління, електрообладнання та електронної системи контролю технологічного процесу та стану агрегатів.

Більшість комбайнів обладнано системами автоматичного водіння і супутникової навігації, що дозволяють в автоматичному режимі утримувати правильну траєкторію руху та підібрати раціональні параметри та режими роботи комбайна, залежно від урожайності, вологості хлібостою та конфігурації поля тощо.

Конструкції сучасних комбайнів за технологічними схемами молотильно-сепарувальних пристроїв (МСП) поділяють на три основні типи: класичний, роторний і комбінований. У комбайнах класичної схеми обмолот і сепарація зернових культур здійснюється бильним барабаном і клавішним соломотрясом. У роторних комбайнах процес обмолоту та сепарації відбувається в одному пристрої, який одночасно обмолочує і сепарує зерно. В комбінованих МСП для обмолоту та сепарації рослинної маси використовується класична схема МСП, а сепарація грубого (соломистого) вороху здійснюється за допомогою роторних соломосепараторів.

Однією із основних техніко-технологічних характеристик будь-якого зернозбирального комбайна є пропускна здатність (кг/с). Це еталонний показник, що відображає максимальну кількість хлібної маси, яку молотарка спроможна пропустити за одиницю часу за співвідношення зерна до соломи за масою 1:1,5, коефіцієнта соломистості – 0,6, втрати зерна за молотаркою не мають перевищувати 1,5%, подрібнення зерна не перевищує 2% і чистота бункерного зерна має становити не менше ніж 97%.

В умовах сьогодення пропускна здатність зернозбирального комбайна є показником комплексним, оскільки враховують також співвідношення між основними параметрами комбайна.

Розглянемо основні характеристики, які допоможуть зорієнтуватися у потоці різноманітних пропозицій і вибрати машину, що задовольнить потреби саме у вашому господарстві. В огляд включено деякі моделі зернозбиральних комбайнів, представлені на ринку України.

New Holland CR: 45 років досвіду

Рівно 45 років тому, 1975-го, компанія New Holland здійснила справжню революцію на ринку технологій для збирання врожаю, запропонувавши свою неперевершену двороторну технологію обмолоту та сепарації Twin Rotor™. Упродовж більш ніж чотирьох десятиліть технологію вдосконалювали та розвивали, і сьогодні комбайни останнього покоління серії CR забезпечують небачену продуктивність роботи й максимально високу якість зерна та соломи.

Зернозбиральний комбайн New Holland CR10.90

Найпотужніший комбайн серії CR – флагманська модель CR10.90. Це перший і єдиний у світі зернозбиральний комбайн класу 10, що потрапив до “Книги рекордів Гіннеса”, зібравши рекордну кількість пшениці за 8 годин – 797,656 тонни. CR10.90 зі 653-сильним двигуном, зерновим бункером місткістю 14 500 л, оснащений 13,7-метровою безшнековою жаткою зі стрічковим транспортером, відкрив новий вимір у збиранні врожаю. Середня продуктивність роботи становила 99,7 т/год, максимальна – 135 т/год.

Високоефективна та водоночас надзвичайно бережна двороторна система обмолоту та сепарації Twin Rotor™ гарантує неперевершену якість зерна та соломи. Втрати від подрібнення зерна становлять лише 0,1%, що є найкращим показником на ринку.

Ротори Twin Pitch та Twinch Pitch Plus у базовому виконанні обладнані 44-ма молотильно-сепарувальними елементами, завдяки чому вони забезпечують більш інтенсивну сепарацію у важких умовах збирання. Це особливо корисно на культурах із підвищеною вологістю, де ці ротори можуть збільшити продуктивність роботи до 10%.

Для інтенсифікації процесу обмолоту ротори Twin Pitch Plus оснащено 75-міліметровими билами – вони більші та вищі, ніж у попередніх моделях, завдяки чому значно зростає площа обмолоту та пропускна здатність молотарки.

Для ринку України комбайни CR7.80, 7.90 з 2021 модельного року оснащуватимуть роторами Twin Pitch діаметром 432 мм, а моделі CR8.90, 9.90 та 10.90 – високопродуктивними роторами Twin Pitch Plus діаметром 560 мм, посиленої конструкції.

Система автоматичного регулювання повітряного потоку в системі очищення зерна Opti-Fan™ компенсує вплив сили тяжіння на потік скошеної маси в процесі збирання врожаю. Оператору достатньо просто встановити потрібну частоту обертання вентилятора на рівній поверхні, і система автоматично регулюватиме її під час руху комбайна вгору або вниз для збереження належної якості очищення. Під час руху на підйом частота обертання вентилятора зменшується для запобігання втратам зерна, а під спуску зі схилу – зростає, щоб запобігти скупченню матеріалу занадто щільним шаром на решетах.

Решітний стан зі системою автоматичного вирівнювання компенсує боковий нахил комбайна до 17%, а також запобігає скупченню зернової маси під час розворотів у кінці поля, що забезпечує її рівномірний розподіл і неперевершене очищення зерна.

У комбайнах серії CR, залежно від моделі, встановлено базову автоматичну систему захисту від каменів ASP або ж опційний подавальний бітер Dynamic Feed Roll™ з інтегрованим каменевловлювачем, які забезпечують повний захист молотильного апарата. Збирання врожаю продовжується без жодних зупинок, затримок і перерв – це підвищує продуктивність на 15%.

На всі моделі двороторної лінійки встановлено двигуни FPT Cursor максимальною потужністю від 415 до 680 к.с.

2018 року компанія New Holland вивела на ринок нову систему автоматизації збирання врожаю IntelliSense™. Це проактивна система автоматичних налаштувань усіх параметрів комбайна в процесі роботи залежно від умов. IntelliSense™ дозволяє зменшити вплив операторів-початківців і недосвідчених на процес збирання зерна, значно підвищити добову продуктивність і ефективність використання потужного комбайна. Оператору залишається тільки вибрати одну з чотирьох стратегій (максимальна продуктивність, фіксована пропускна здатність, обмежені втрати, чисте зерно в бункері), тип культури, максимальну робочу швидкість і навантаження на двигун, активувати систему та почати збирання врожаю. Все інше IntelliSense™ зробить за нього.

Цього року New Holland планує презентувати на ринку України нову модель комбайна – СН7.70 – із гібридною системою обмолоту-сепарації для задоволення потреб будь-якого сільгоспвиробника.

TORUM – унікальна 3-точкова система обмолоту

Комбайн VERSATILE TORUM – один із найбільш високопродуктивних роторних зернозбиральних комбайнів, представлений двома модифікаціями: TORUM 750 (425 к.с.) 7 класу та TORUM 785 (506 к.с.) 8 класу.

Зернозбиральний комбайн VERSATILE TORUM 750

TORUM призначений для збирання традиційних зернових і колосових культур прямим і роздільним комбайнуванням, добре підійде господарствам із великими посівними площами та високою врожайністю.

Ця потужна машина здатна за один сезон зібрати понад 2000 га різних культур, обмолочуючи від 40 т зерна в годину, тобто понад 300 т за восьмигодинну зміну.

Комбайни TORUM вирізняються здатністю ефективно працювати на засмічених і вологих фонах. В унікальній системі обмолоту Advanced Rotor System (ARS) втілено одразу три інноваційні рішення:

  • Похила бітерна камера забезпечує велику пропускну спроможність і менше енергоспоживання завдяки технології Feed & Boots (рівномірно подати і прискорити).
  • Двозаходний ротор дозволяє здійснювати обмолот у трьох точках, а обертова дека, яка самоочищається – працювати на вологих фонах.
  • Безступінчастий привід ротора є гарантією швидкого та точного налаштування молотарки.

На інших роторних комбайнах зі стаціонарною декою площа деки використовується не повністю, що знижує показники продуктивності. Крім того, у процесі  збирання вологих хлібів дека забивається у верхній частині (так звана «мертва зона»). У комбайнах TORUM дека обертається на 360°, що перешкоджає утворенню «мертвих зон» і забиванню ротора. Дека також має три молотильні секції, які дозволяють виставляти молотильний зазор у одному перерізі. Завдяки цьому, маса обмолочується тричі за один оборот ротора, на відміну від разового обмолоту в традиційних роторних конструкціях.

На свої комбайни VERSATILE встановлює двигуни LA MTU (Mercedes) потужністю 425 к.с. на TORUM 750 та 506 к.с. на TORUM 785. Потужний і компактний, двигун має гарні показники питомої витрати пального та запас крутного моменту до 20%.

Жниварка Power Stream у сукупності з оригінальним ріжучим апаратом гарантує підвищення продуктивності, завдяки зниженню втрат зерна через осипання і впевненій рівномірній подачі незалежно від умов роботи. Гідропривід мотовила з функцією синхроприводу автоматично змінює обороти мотовила залежно від швидкості руху комбайна.

Для роботи в складних умовах у комбайні передбачено можливість встановлення повного приводу, а для екстремальних умов – модифікацію зі змінним напівгусеничним ходом.

Комбайн оснащено бункером об’ємом 10 500 л (для TORUM 750) та 12 300 л (для TORUM 785). Швидкість вивантаження становить 105 л/с та 120 л/с відповідно до моделі, повний бункер спустошується не більше 2-х хвилин. Довжину вивантажувального шнека збільшено, вона становить не менше 5,7 м, висота вивантаження – 5,2 м, кут виносу – 105 градусів. Це дозволяє легко вивантажувати зерно в будь-які вантажні машини та причепи навіть із 11-метрової жниварки. Для економії пального під час вивантаження привід молотарки можна відключити.

Кабіна Comfort Cab II – комфортна та зручна, дійсно допомагає оператору працювати ефективно, з меншою напругою і втомою. Інформаційно-голосова система Adviser III безперервно стежить за процесом обмолоту та роботою механізмів комбайна, дозволяючи контролювати стабільність техпроцесу та запобігати поломці машини.

Massey Ferguson – розроблений для найскладніших умов

Новий комбайн Massey Ferguson 7370 Beta – це ідеальне поєднання новітніх технологій і передових конструктивних особливостей, у своєму класі – лідер із універсальності й ефективності експлуатації. Зручна та зрозуміла конструкція машини зі сучасним функціоналом дозволяє максимально продуктивно працювати в полі.

Зернозбиральний комбайн Massey Ferguson Beta

Подавальний бітер похилої камери PRF забезпечує безперебійну подачу культури по всій ширині транспортера, гарантуючи високу продуктивність і чудову якість обмолоту.

Універсальна молотильно-сепараційна конструкція дозволяє легко обмолочувати будь-які культури, завдяки надійному, високо інерційному барабану (ширина/діаметр, мм – 1600/600) і посиленому підбарабанню (12 балок, кут захвату – 120˚). Для підвищення якості обмолоту передбачено незалежне регулювання передньої і задньої частини підбарабання з кабіни оператора.

Довга очисна дошка з високими дільниками та високопродуктивні решета забезпечують отримання надзвичайно чистого зерна. Відцентровий сепаратор Multicrop Separator (ширина/діаметр, мм – 1600/600) забезпечує велику додаткову площу сепарації зерна (5,58 м2), перш ніж воно потрапить на клавіші соломотряса.

Подрібнювач соломи зі зубчастими ножами та кількома варіантами регулювання забезпечує чудову якість різання соломи, споживаючи менше потужності та рівномірно розподіляючи матеріал на всю робочу ширину жатки.

Модернізовані решета, клавіші соломотряса, новий шестирядний подрібнювач соломи, додатково забезпечують безкомпромісну функціональність і якість роботи.

Зерновий бункер із електроприводом кришок відрізняється великим об’ємом – 9000 л, завдяки чому збільшується час безперервної роботи в полі. Водночас довжина шнека – 5 м, а швидкість вивантаження зерна становить 105 л/с.

MF 7370 Beta оснащений двигуном AGCO POWER потужністю 360 к.с. і об’ємом 8,4 л із використанням технологій підвищеної економічності. Об’єм паливного бака – 620 л.

Новітня електроніка CANbus, новий термінал зі сенсорним екраном TechTouch і багатофункціональним джойстиком PowerGrip забезпечують автоматичне налаштування машини на 15 видів культур і ефективне автоматичне регулювання крутного моменту. Трансмісія – гідростатична, 4 передачі.

У комбайнах MF 7370 Beta компанія Massey Ferguson втілила абсолютно нову концепцію. Постійне вирівнювання шасі, завдяки зміні висоти передніх коліс, дозволяє використовувати широкі шини, але водночас не виходити за межі дозволених габаритів під час руху дорогами. Конструкція переднього моста має міцні паралелограмні механізми, якими управляє нова електронна система.

Простора та комфортна кабіна Skyline оснащена кермовою колонкою з регулюванням у трьох положеннях і терміналом TechTouch, встановленим на підлокітнику оператора для контролю або регулювання налаштувань комбайна. Сидіння з пневматичною підвіскою, система кондиціонування повітря, обігрівач і холодильник, двокомпонентні дзеркала заднього виду з електронним управлінням і камера заднього огляду – все це, у поєднанні з продуманим ергономічним розташуванням системи управління і контролю, забезпечує максимальну продуктивність робочого часу оператора.

До комбайнів MF 7370 Beta компанія Massey Ferguson, опираючись на власний багаторічний досвід, пропонує лінійку унікальних високопродуктивних жниварок із автоматичною системою контролю висоти зрізу – PowerFlow (до 6,8 м) і FreeFlow (до 7,6 м).

YTO – новинка 2020 року

Наприкінці минулого року компанія «АГСОЛКО Україна» вивела на ринок України дві моделі комбайнів виробництва китайського концерну YTO International. Це прості та надійні машини, цілком доступні для невеликих і середніх сільгоспвиробників. YTO International виробляє декілька типів комбайнів – від невеликих фермерських машин і до комбайнів середньої потужності з гібридною та роторною системою обмолоту та сепарації, які успішно працюють в різних країнах світу.

Зернозбиральний комбайн YTО

Зернозбиральні комбайни моделей YT6606 та YT9909 мають багато уніфікованих систем і компонентів, а саме: ходова частина (комбайни оснащені повним приводом, що є ексклюзивним рішенням для машин цього класу),  кабіна з кондиціонером, зерновий бункер ємкістю 6 м3, система очистки з площею решіт 4,3 м2, але різні системи обмолоту.

Модель YT6606 оснащена системою обмолоту з аксіальним ротором. Така конструкція є найбільш універсальною для роботи на високоврожайних культурах, як-от кукурудза. Пропускна здатність комбайна 10 кг/с. За необхідності, молотарку можна переобладнати для роботи на зернових культурах. Потужність двигуна 175 к.с.

Молотарка на моделі YT9909 – це комбінація молотильного барабана з роторним сепаратором із регульованими підбарабаннями та подвійними аксіальними роторами для сепарації. Така конструкція є найбільш універсальною для збирання врожаю колосових культур, зокрема пшениці. Пропускна здатність комбайна – до 11 кг/с. За потреби, молотарку можна переобладнати для роботи на кукурудзі чи соняшнику. Потужність двигуна 220 к.с. Приводи всіх робочих систем – механічні.

Площа системи очистки на комбайнах обох моделей складає 4,3 м2, а ширина решітного стану – 1300 мм. Лопатевий вентилятор відцентрового типу шириною 1300 мм з діапазоном регулювання у межах 450–1400 об./хв створює потужний і плавний потік повітря, який  рівномірно подається на решета, забезпечуючи якісну очистку зерна.

З метою подовження терміну служби в комбайні YT9909 певні компоненти виготовлено з нержавіючої сталі: днище зернового бункера, корпус решітного стану, корпуси зернових і колосових елеваторів, робочий стіл зернової жатки.

Тестові комбайни прибули в Україну зі зерновими жатками Flex шириною захвату 5,4 м та шестирядними кукурудзяними жатками з інтегрованим подрібнювачем, а також повним комплектом обладнання для збирання як зернової групи, так і технічних культур. За час випробувань на збиранні кукурудзи обидва  комбайни показали гарні результати швидкості та якості обмолоту. Середня швидкість складала 8 км/год за врожайності 80 ц/га та мінімальних втратах до 0,5%.

Завдяки цим випробуванням компанія «АГСОЛКО Україна» відкрила для вітчизняного ринку й найбільшого в Китаї виробника кукурудзяних жаток – Tianren, що є основним постачальником жаток для комбайнів Case IH, CLAAS, AGCO, а для John Deere – офіційним партнером на ринку Китаю. Отже, вже цього року в Україні з’явиться одразу два типи кукурудзяних жаток із подрібнювачем бренду Tianren: проста та доступна модель YS-8L на 8 рядків вартістю від $25000 та модель SD-8 за ціною для «восьмирядки» – від $32000, яка розроблена спеціально для ринку Європи, має покращений конструктив, дизайн і низку систем, що притаманні жаткам преміум-виробників Європи.

Вартість повного комплекту кожного з комбайнів з обома жатками та повним набором переоснащення на зернові та технічні культури складає $149 000, що на 30% нижче за вартість найближчого конкурента з Європи.

Ідеальний Fendt IDEAL

Fendt IDEAL – це новий комбайн, який в Україні презентували на виставці «АГРО-2019» у червні минулого року. Fendt IDEAL розроблений з чистого листа. Кожен вузол був спеціально спроєктований, щоб забезпечувати бездоганні результати у будь-яких умовах обмолоту. Вся конструкція спрямована на досягнення ефективності, отримання високоякісного зерна та соломи, забезпечення повної надійності, простого інтуїтивного управління разом із неперевершеною автоматизацією налаштувань. Завдання було надзвичайно простим: створити цей комбайн ідеальним.

Зернозбиральний комбайн Fendt IDEAL

Fendt IDEAL вирізняється на фоні інших комбайнів передусім завдяки системам роторів Single (IDEAL 7) та Dual Helix (IDEAL 8 і 9). Ротори Helix – найдовші на ринку (4838 мм), забезпечують неперевершений обмолот із найменшими зусиллями. Конструкція системи роторів Helix дозволила поєднати максимальну продуктивність, делікатну обробку культури з найвищою якістю зерна й оптимальною якістю соломи та низьке енергоспоживання.

Подавальний барабан RotorFeeder діаметром 600 мм підбирає культуру знизу та подає її до роторів. Швидкість RotorFeeder автоматично регулюється пропорційно до швидкості ротора – вона завжди складає 70% від швидкості ротора. Такий оптимальний метод подачі гарантує невпинний і стабільний потік культури, а солома завжди залишається неушкодженою.

У комбайні Fendt IDEAL 10T, завдяки двом додатковим сепарувальним підбарабанням, площа системи сепарації на 12% більша, ніж на попередній моделі, та становить 4,54 м². Це – ще більша потужність і більш висока продуктивність.

Унікальна система IDEALbalance™ рівномірно розподіляє рослинну масу по решетах. Серцем цієї системи є подвійна скатна зернова дошка. Передня скатна дошка збирає обмолочений бичами ротора матеріал і спрямовує його до передньої частини грохота. Задня скатна дошка збирає матеріал, відкинутий роторними пальцями, та спрямовує його назад до грохота. Це дозволяє повністю використати площу грохота та якісно очистити рослинну масу.

Передня скатна дошка має увігнуту форму, щоб збирати рослинний матеріал ближче до центру дошки. Задня скатна дошка – опуклої форми, щоб збирана культура зосереджувалася на її зовнішніх кінцях. Така оптимізована конструкція правильно розподіляє культуру по комбайну за будь-яких умов, на схилах до 15° допомагає уникнути до 60% втрат, як порівняти зі пласкими дошками.

На моделях IDEAL 7 встановлено двигуни AGCO Power, а моделі IDEAL 8, 9 і 10Т оснащені двигунами MAN. Максимальна потужність двигуна – 790 к.с. – у комбайна IDEAL 10Т.

Величезний об’єм бункера Streamer 210 (до 17 100 л) і збільшена швидкість розвантаження (210 л/с) повністю відповідають надзвичайно високій продуктивності Fendt IDEAL.

Ще кілька інновацій, які роблять цей комбайн ідеальним:

  • Революційна концепція IDEALDrive – замість використання кермового колеса відтепер керувати комбайном можна за допомогою джойстика, розташованого на лівому підлокітнику. В оператора відкривається ідеальний огляд жатки.
  • IDEALharvest™для автоматичного налаштування техніки в реальному часі. Оператор може швидко і легко вибрати з трьох ключових стратегій збирання врожаю – мінімізація кількості битого зерна, мінімізація втрат зерна або оптимізація чистоти зерна.
  • AutoDock™ – автоматично під’єднує навісне обладнання всього за 5 секунд (!), а код радіочастотної ідентифікації RFID, так звана «цифрова мітка», розпізнає навісне обладнання та відновлює останні налаштування, які використовували під час роботи з ним.
  • Оптимізоване шасі для широких шин, ідеальне для пересування по дорогах. На замовлення машини оснащують гусеничним шасі TrakRide.

Висновки

Особливістю збирання зернових є те, що обмолочуванням необхідно розірвати міцний зв’язок зерна з колосом, який зумовлюється сортом, вологістю та видом культури. Відповідно до цього застосовують різні технології та способи збирання хлібів зернозбиральними комбайнами.

Хоча загальна будова та принцип роботи зернозбиральних комбайнів залишаються практично незмінними, проте постійне їхнє вдосконалення сприяє розвитку інтелектуалізації зернозбиральної техніки, що суттєво спрощує роботу операторів, а подекуди й зовсім їх заміняє. Система автоматично підбирає оптимальний режим збирання зернових відповідно до конкретних умов, а оператор може лише регулювати співвідношення між продуктивністю машини та якістю обробки в момент роботи.

Бажання до збільшення пропускної здатності комбайна сприяє удосконаленню молотильно-сепарувальних пристроїв, зокрема гібридних систем обмолоту, відповідно до чого комбайн більш ефективно використовує енергоресурси.

Для зменшення ущільненості ґрунту постійно вдосконалюють ходові системи та використовують гусеничні траки для збільшення довжини опорної поверхні.

Залишити коментар: