Техніка

Дискові знаряддя та котки-подрібнювачі

21.07.2020

Кліматичні зміни, що відбуваються в останні десятиліття, не є однозначними для стабільного та високопродуктивного землеробства.

Найактуальнішими є питання максимального накопичення вологи з опадів упродовж року та найраціональнішого її використання у теплий період. Досягти цього можна, широко впроваджуючи системи основного обробітку ґрунту, які не вимагають перевертання орного шару кожного року (плоскорізний, чизельний, поверхневий, нульовий, пунктирний) і дають можливість частково зберігати та накопичувати на поверхні ґрунту мульчу, знижують швидкість руху приземного шару повітря і сприяють кращому збереженню вологи, накопиченої протягом осінньо-зимового періоду.

Зміни клімату призводять і до збільшення видів шкідників і хвороб рослин. Наприклад, усе гостріше постає питання боротьби з кукурудзяним метеликом. Тільки хімічних засобів не достатньо для вирішення цієї проблеми.

За умов механічної обробки кукурудзяної стерні ступінь подрібнення стебел – важливий показник якості виконання технологічної операції. Критерієм оцінювання є кількість не пошкоджених частин стебел завдовжки понад 5 см, у яких можуть зимувати лялечки кукурудзяного метелика, із яких весною утворюються дорослі особи. Технологічні операції збирання забезпечують зменшення кількості личинок. Тільки завдяки правильному вибору висоти зрізування, популяція шкідника може бути зменшена на 50%. Проте, кількості личинок, що залишаються, достатньо, щоб повністю знищити всю плантацію майбутнього року. Тому під час наступних обробітків рекомендовано подрібнити стебла, що залишилися, перемішати їх із ґрунтом на достатню глибину (понад 10 см).

Використання спеціальних машин із котками-подрібнювачами  доцільне лише за умови їх великого завантаження. Коток-подрібнювач у поєднанні з дисковою бороною – дуже ефективне знаряддя на такому агрофоні, так як дозволяє не тільки подрібнювати рослинні рештки, але й отримувати добре замульчований верхній шар ґрунту з агрономічно цінною структурою. Власне, коток-подрібнювач – відмінне знаряддя у боротьбі з кукурудзяним метеликом.

Рівномірне перемішування рослинних решток із ґрунтом також сприяє їхньому швидкому розкладанню, утворенню сприятливих умов для посіву та попереджає раннє засмічення бур’янами.

Саме тому актуальним є розроблення спеціальних машин із котками-подрібнювачами, застосування їх для швидкого виконання поверхневого обробітку ґрунту з інтенсивним його перемішуванням, лущення стерні, обробітку кукурудзяних полів із великою кількістю рослинних решток (боротьба з метеликом), передпосівного обробітку ґрунту та загортання органічних добрив.

Сьогодні на ринку України представлено широкий ряд агрегатів для обробітку ґрунту як вітчизняних виробників, так і світових брендів. Найбільший попит мають знаряддя з дисковими робочими органами та їхні комбінації. Розглянемо їхні основні особливості.

Дискові знаряддя із подрібнювальними котками

MASCHIO GASPARDO

В арсеналі італійського виробника Maschio Gaspardo – дискова борона VELOCE PSP із переднім ножовим котком для кращого подрібнення рослинних залишків і діаметром дисків 510 мм. Ножі на передньому котку розміщені під кутом відносно центрального вала та не прикріплені до нього суцільно, що унеможливлює забивання під час роботи у вологому ґрунті. Агрегат відмінно себе зарекомендував у роботі як після збору врожаю таких культур, як: ріпак, горох, соняшник, кукурудза, зернові та соя, так і для передпосівного обробітку.

Дискова борона VELOCE PSP із переднім ножовим котком, Maschio Gaspardo

Конструкційні особливості VELOCE PSP:

 • Кут до робочого напрямку (17°) та вертикальний до ґрунту (7°) забезпечує агресивне робоче положення, що підвищує ефект змішування ґрунту та рослинних залишків.
 • Стійка диска має вигнуту форму, яка краще пропускає ґрунт і пожнивні залишки під час роботи.
 • Відстань між рядами дисків – 800мм.
 • Для досягнення максимальної якості роботи на поверхні землі та на глибині, кожен диск кріпиться до рами на окремому жорсткому кронштейні за допомогою амортизатора Silent Block.
 • Для досягнення максимальної експлуатаційної надійності підшипник захищений від попадання пилу, бруду та сміття спеціальною касетою і захисною кришкою. Немає потреби в регулярному змазуванні!

Дискова борона VELOCE PSP доступна у версіях 5 м, 6 м і 7 м робочої ширини.

BEDNAR

В асортименті чеського виробника BEDNAR є два типи дискових ґрунтообробних агрегатів із можливістю доукомплектації переднім подрібнювальним котком TRASH CUTTER – Swifter Disc і ATLAS AO PROFI.

Swifter Disc – це дисковий лущильник із високою швидкістю роботи – до 15 км/год, і глибиною роботи від 2 до 12 см, призначений для швидкої, малозатратної та ефективної обробки стерні або передпосівної підготовки ґрунту.

Дисковий лущильник Swifter Disc, BEDNAR

Конструкційні особливості агрегата:

 • Завдяки точному розподілу центру ваги (вісь розташована попереду заднього ущільнювального котка), агрегат абсолютно стабільний, незалежно від швидкості роботи.
 • Кожна секція обладнана рядом дисків (система Twin-Disc). Унікальні А-диски краще розрізають рослинні рештки та змішують їх із ґрунтом. Це дозволяє обробляти поля навіть з великою кількістю рослинних решток.

Переднім подрібнювальним котком TRASH CUTTER можуть бути опційно оснащені причіпні моделі Swifter Disc ХО шириною від 4 до 6 м.

ATLAS AO PROFI – це компактна коротка дискова борона надміцної конструкції, яка працює з великою кількістю рослинних решток, подрібнюючи та заробляючи їх на глибину до 16 см.

Коротка дискова борона ATLAS AO PROFI, BEDNAR

Основними перевагами агрегата є:

 • X-подібне розташування дисків, що дозволяє знаряддю точно слідувати траєкторією трактора без зміщення;
 • інтегрована транспортна вісь, яка впливає на кращий розподіл ваги агрегата;
 • наявність агресивних А-дисків.

Розмір диска 620 х 6 мм дозволяє обробляти ґрунт на глибину від 6 до 16 см, інтенсивно перемішуючи рослинні рештки.

Моделі ATLAS AO PROFI, на яких можливе опційне встановлення котка TRASH CUTTER – AO5000 PROFI та AO6000 PROFI.

Передній ріжучий коток TRASH CUTTER використовують для подрібнення рослинних решток і покращення їхнього подальшого змішування з ґрунтом, що здійснюється дисками агрегата.

Конструкційні особливості TRASH CUTTER:

 • Коток діаметром 310мм оснащений лезами з великою ріжучою здатністю, встановленими по спіралі. Коток призначено в основному для тих, хто вирощує ріпак, кукурудзу та соняшник.
 • Матеріал ріжучих ножів виготовлений зі зносостійкої сталі DUROSTAT400 із твердістю, що відповідає 43 HRC та міцністю на розрив 1250 МПа.
 • Ріжучий коток встановлений на рамі, на підшипниках, що не вимагають технічного обслуговування, і запасу мастила в яких вистачить на весь термін служби.

Харківська ТМ «СЛОБОДА»®

Приватна фірма «Хартехпром-97» більше 20 років є надійним партнером для українських фермерів і пропонує недорогу надійну техніку, яка не потребує складного обслуговування і не поступається за якістю роботи кращим іноземним аналогам. Економічність, енергоефективність і якісний обробіток ґрунту зі збереженням дефіцитної вологи – ось основні переваги, які забезпечує техніка торговельної марки «Слобода»®.

Дисковий агрегат ЛДП-6 із переднім котком-подрібнювачем, ТМ «Слобода»®, ПП «Хартехпром-97»

Перевагами дискового агрегата ЛДП-6 із переднім котком-подрібнювачем є:

 • ніякої «гребінки» та забивання, навіть за великої кількості пожнивних решток;
 • працює дуже економічно (приблизно 3-3,5 л/га) і якісно;
 • оброблені ним поля, навіть після збирання кукурудзи та соняшнику, не потребують додаткових операцій для підготовки передпосівного ложа, якісна мульча дозволяє зберегти вологу.

Дисковий агрегат ЛДП-6 із переднім котком-подрібнювачем, ТМ «Слобода»®, ПП «Хартехпром-97»

Агрегати ЛДП і ЛДТ виробник може укомплектовувати передніми ріжучими котками для попереднього подрібнення рослинних залишків. Лущильники ЛДП зі шириною захвату від 3 до 10 м оптимально підходять для лущення стерні та передпосівного обробітку ґрунту, стимулюють проростання падалиці, подрібнюють і перемішують пожнивні рештки та формують рівний посівний горизонт. Агрегат здатен провадити обробіток ґрунту на швидкості до 18 км/год з витратою пального від 2 л/га, що забезпечує його високу економічність і продуктивність.

Техніка виробництва ПФ «Хартехпром-97» успішно працює не тільки на полях України, а й у Молдові, Литві, Болгарії, Румунії та Польщі.

Дискові борони

За останні роки суттєві зміни відбулися у технологіях виробництва більшості сільськогосподарських культур. Зазначимо, однак, що вирощування практично всіх польових культур у всіх технологіях не відбувається без підготовки ґрунту до посіву дисковими боронами. З поширенням сучасних багаторядних дискових борін і мульчувачів з індивідуальним компонуванням робочих органів, позиції цих знарядь у підготовці ґрунту ще більше зміцнилися.

LEMKEN

Rubin 10 є новою моделлю дискової борони компанії LEMKEN. Характерною ознакою борони є симетричне розміщення дисків відносно напрямку руху, тобто половина робочих органів у ряді направлена праворуч, а половина – ліворуч. Це врівноважує бічні сили, забезпечуючи чіткий рух знаряддя за трактором, особливо під час роботи на максимальну глибину. Агрегат працює без перекриття в проходах, що разом із використанням систем паралельного водіння підвищує його продуктивність.

Дискова борона Rubin 10, LEMKEN

Робочі органи Rubin 10 – вирізні, напівсферичні диски діаметром 645 мм, виготовлені зі сплаву DuraMaxx, що надає їм додаткові 30% ресурсу. Суцільна глибина обробітку борони сягає 14 см. Між першим і другим рядом дисків встановлена штригельна борона, яка «заспокоює» потік ґрунту перед другим рядом. Позаду другого ряду – вирівнювальний штригель, який розподіляє і розрівнює масу, щоб не утворювалися гребені. Така комбінація штригелів і дисків (пасивних і активних робочих органів)  сприяє якнайкращому перемішуванню пожнивних решток із ґрунтом.

Борону можна комплектувати 14-ма різними за вагою, профілем і функціями котками – є можливість підібрати для себе найефективніший.

LEMKEN випускає Rubin 10 у навісному варіанті з рамою, що складається, жорсткою рамою та в напівнавісному виконанні. Напівнавісні агрегати в базовій комплектації мають гідравлічне регулювання глибини обробітку, що значно спрощує роботу в мінливих польових умовах. Як опцію на Rubin 10 можна встановити штригельну борінку з гідравлічним регулюванням, яка дозовано подаватиме рослинні рештки на диски, що покращуватиме їхній розподіл. Особливо вона актуальна на полях, де комбайн погано справився з розкиданням соломи на всю ширину захвату жатки.

Rubin 10 має захват від 2,5 до 7 м, залежно від моделі. Середньорозмірні дискові борони LEMKEN зі шириною захвату 8, 10 та 12 метрів побудовані на основі попередньої моделі Rubin 9, секції якої навішують на системоносій – дишло зі системою складування та кріплення Gigant.

Короткі дискові борони Heliodor 9 є легкими агрегатами, передусім, для лущення стерні колосових культур, соняшнику та передпосівного обробітку ґрунту.

Коротка дискова борона Heliodor 9, LEMKEN

Конструкційною особливістю агрегатів Heliodor є розміщені у два ряди зубчасті диски діаметром 510 мм і товщиною 5 мм, особливо стійкі до зношування. Шарикопідшипники дисків не потребують обслуговування. Секції дисків закріплені під рамою на маятнику, що дозволяє оптимально копіювати поверхню поля.

Для регулювання заданої глибини обробітку, яку можна змінювати в діапазоні від 5 до 12 см, і прикочування поверхні, на боронах Heliodor встановлюють різноманітні котки від LEMKEN.

У разі використання борони для передпосівного обробітку, глибину ходу дисків, які працюють колією трактора, можна регулювати окремо за допомогою перфорованої куліси. Відтак, у зоні колії вдається досягти оптимального вирівнювання.

Рама борони Heliodor вирізняється достатньою висотою (80 см), завдяки чому виключається її забивання. Коротка та компактна конструкція з оптимально розміщеним центром ваги робить можливим агрегатування з тракторами невеликої потужності – від 120 до 560 к.с. (приблизно 40 к.с. на метр ширини захвату).

Типорозмірний ряд дискових борін Heliodor 9 досить великий – вісімнадцять модифікацій зі шириною захвату від 3 до 16 метрів. До того ж, компанія LEMKEN пропонує коротку дискову борону Heliodor 9 в агрегаті зі системним носієм Gigant 12 S. Такі агрегати надзвичайно ефективні в умовах великих господарств: діапазон робочої ширини досягає 16 м, а продуктивність агрегата становить до 25 га/год.

Дискова борона Heliodor 9 зі системним носієм Gigant 12 S, LEMKEN

JOHN GREAVES

Здобувши відмінну репутацію на ринку техніки для збирання врожаю з маркуванням JOHN GREAVES, український виробник «Бердянські жниварки» створив нові напрями, зокрема, виробництво сучасних ґрунтообробних агрегатів.

Борону дискову (БДПС-8) призначено для передпосівного та основного обробітку ґрунту на глибину до 15 см, а також для подрібнення пожнивних залишків і закриття вологи.

Борона дискова БДПС-8, JOHN GREAVES

Переваги застосування агрегата:

 • дрібнозерниста структура ґрунту в горизонті проростання насіння;
 • ефективне ущільнення обробленого шару;
 • можливість використання на полях із великою кількістю рослинних залишків, зокрема й довгостеблових;
 • якісний обробіток стерні на високій робочій швидкості з мінімальною потребою у тяговому зусиллі.

Основні технічні характеристики:

 • 60 дисків діаметром 520мм, товщиною 6 мм;
 • міцна рама з труби перетином 100х 100 х 8 мм відповідає високим навантаженням під час глибокого обробітку ґрунту;
 • збільшені опорні колеса забезпечують плавність ходу борони під час перевезення;
 • ступиця диска з валом діаметром 40 мм;
 • регулювання глибини ходу дисків за допомогою мірних фіксаторів.

Амортизація дискової системи здійснюється за допомогою еластомерів, що продовжує термін служби борони та дозволяє копіювати поверхню ґрунту. Високий ресурс забезпечений застосуванням імпортних робочих органів (Bellota).

Можливість виконання посіву одразу ж після роботи борони, завдяки формуванню дрібної грудки (розбивання до фракції 2 см). Висока продуктивність – до 170 га/добу та якість обробітку, завдяки швидкості роботи до 20 км/год. Робоча ширина захвату – 7,25 м. Зі збільшенням робочої швидкості покращується якість обробітку та зменшується потреба в тяговому зусиллі, скорочується витрата пального.

PÖTTINGER

Для рівномірного обробітку з максимальним рівнем перемішування компанія PÖTTINGER пропонує короткобазові дискові борони TERRADISC.  Існують моделі й до 6-ти метрів робочої ширини. У цій статті розглянемо саме широкозахватні – TERRADISC 8001 T і 10001 T. Причіпні борони мають ефективну робочу ширину відповідно до заявлених характеристик – 8 і 10 м. Для цього оптимізували співвідношення форми, розміру та кутів атаки робочих органів у двох площинах. На моделі TERRADISC 8001 T встановлено 64 диски, а на моделі 10001 T – 80 дисків діаметром 580 мм. Дві масивні, ковані основні стійки приварені до широкої затискної скоби, тому диски завжди зберігають задану позицію та налаштування. Навіть на важких або кам’янистих ґрунтах вони не відхиляються в сторону, тобто обробляють і затверділі колії.

Короткобазова дискова борона TERRADISC 10001 T, Pöttinger

На короткобазових дискових боронах TERRADISC можна встановити глибину обробітку від 5 до 15 см.

Захист ґрунту також є основним завданням нових короткобазових дискових борін TERRADISC T: окремі відкидні пружини дозволяють слідувати за контуром поля, забезпечуючи оптимальний захист ґрунту. Під час розворотів на краю поля агрегат спирається на важкий коток з амортизаторами, розподіляючи вагу на всю робочу ширину, та завдяки цьому не ущільнює ґрунт.

Залежно від типу ґрунту PÖTTINGER пропонує широкий вибір котків: трубчастий, ріжучо-ущільнювальний, гумовий ущільнювальний і тандемний сегментно-конусний коток Tandem CONOROLL.

Основними перевагами агрегата є:

 • компактна дискова борона забезпечує надійність експлуатації в різних умовах і перемішування пожнивних решток без забивання, навіть за наявності великої кількості соломи чи органічних решток;
 • рівномірний обробіток ґрунту на невелику глибину й оптимальне ущільнення ґрунту дозволяють отримати посівні площі відмінної якості;
 • компактна конструкція, агресивне розташування дисків, а також розташування робочих органів зі зміщенням забезпечують надійне входження та перемішування ґрунту й соломи навіть у сухих погодних умовах.
 • коротка рама – основна відмінна риса причіпних короткобазових дискових борін TERRADISC.

Висока надійність експлуатації в поєднанні з надзвичайною продуктивністю на одиницю площі та робочою швидкістю до 18 км/год забезпечує високу продуктивність дискових борін TERRADISC.

LOZOVA MACHINERY

Короткі дискові борони-лущильники ДУКАТ від LOZOVA MACHINERY («Лозівські машини») найкраще підходять для стерньового обробітку. Конструкція і розташування робочих органів забезпечує якісний передпосівний обробіток, інтенсивно перемішуючи ґрунт і рослинну масу на глибину до 14 см.

ДУКАТ точно витримує глибину обробітку та відмінно вирівнює поверхню поля, завдяки застосуванню різноманітних систем копіювання з рівномірним розподілом навантаження на робочі органи, що дає можливість якісно працювати на полях зі складним рельєфом.

Переваги застосованої ресорної 3Dстійки на агрегаті:

 • зниження витрати пального не менше ніж на 20% (зменшення тягового опору);
 • 3D-захист підшипникового вузла в разі наїзду на будь-яку перешкоду виключає поломку дисків, підшипників, стійок, пошкодження рами;
 • рівномірна глибина обробітку;
 • самоочищення дисків у процесі роботи дозволяє ефективно працювати на вологому ґрунті.

Кут атаки робочих органів – 20°, кут входження у ґрунт – 12°.

Диски діаметром 566 мм спеціально розроблені для дискових борін ДУКАТ і виконані з високоякісної боровмісної загартованої сталі. Відстань між дисками в 125 мм і низькочастотні поперечні коливання стійки забезпечують стабільну глибину обробітку ложа без гребенів і борозен.

Оригінальна конструкція котка не має центральної осі, завдяки чому коток не забивається навіть на перезволоженому ґрунті та в умовах екстремальної засміченості поля. Борони комплектують котками різного виду для різних ґрунтів.

У своїх боронах ДУКАТ виробник втілив принцип «нуль обслуговування»: вони не мають жодної точки змащення, тому взагалі не вимагають обслуговування. Завдяки таким рішенням зменшуються експлуатаційні витрати та непродуктивне використання часу на простої, технічне обслуговування і  додаткове регулювання агрегатів, що особливо актуально в період посівної і збирання врожаю.

Короткі дискові борони-лущильники ДУКАТ зі шириною захвату 2,5 м, 3 м і 4 м – це навісні знаряддя з цільними рамами, які прості в транспортуванні й не вимагають додаткових налаштувань.

ДУКАТ-5 та 6 – зроблені під найпоширеніші трактори 150-250 к.с. У цих агрегатів збільшений тиск на диск, завдяки чому вони ефективно обробляють ґрунт до 14 см глибиною.

ДУКАТ зі шириною захвату 8 та 9 м мають високе навантаження на диск (125 кг), що дозволяє знаряддям ефективно працювати в надважких ґрунтових умовах: на дуже твердій поверхні та з великою кількістю рослинних решток і бур’янів.

Коротка дискова борона ДУКАТ, LOZOVA MACHINERY

ДУКАТ-12 і ДУКАТ-16 – найбільші та найпродуктивніші представники коротких дискових борін.

LOZOVA MACHINERY має чи не найширшу лінійку дискових борін, і серед них – агрегат із найбільшою шириною захвату (16,75 м) в Україні.

Висновки

Зазначимо, що удосконалення технологічного процесу подрібнення рослинних решток грубостеблових культур, їх зароблення, перемішування із розподілом по шарах на глибину, прикочування обробленого ґрунту та вирівнювання поверхні поля уповільнює розвиток кукурудзяного метелика.

Розроблення комбінованих агрегатів, основною відмінністю яких є застосування окремих начіпних модулів – котків-подрібнювачів, інтенсифікує процес подрібнення і зароблення грубостеблових рослинних решток, підвищує показники якості виконання технологічної операції за кількістю подрібнених рослинних решток.

Не зважаючи на велику кількість дискових борін, лущильників, комбінованих агрегатів вітчизняного та зарубіжного виробництва, все ще залишається багато проблем, вирішення яких для ґрунтових умов кожної зони нашої країни є спільним завданням дослідників, конструкторів, технологів і виробників, і аграріїв.

© Вольський Володимир Анатолійович, кандидат технічних наук, доктор філософії

Коцюбанський Ростислав Васильович, аспірант Національний науковий центр «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства»

Залишити коментар: