Рослинництво

Екологічні рішення у вирощуванні огірка

04.08.2020

В агроцентрі «Січ» у селі Олексіївка Нікопольського району Дніпропетровської області досліджують і апробовують понад 28 гібридів огірка від восьми насіннєвих компаній світу, отримуючи середню врожайність понад 25 кг з 1 м2.

Володимир Хвостік, керівник агроцентру «Січ»

Апробація та дослідження сортів овочевих культур в Агроцентрі «Січ» базується на мінімізації використання мінеральних добрив. Площа дослідних теплиць невелика, приблизно 20 соток, а безпосередньо під огірки відведено дві теплиці загальною площею 8 соток, де апробовують 28 гібридів. Окрім огірків у агроцентрі відведено одну теплицю (5 соток) для вирощування 9-ти сортів перцю та одна (7 соток) для вирощування 28-ми гібридів помідорів. Цьогоріч додатково заклали незначні демоділянки, приблизно по 3 сотки, у відкритому ґрунті з декількома сортами кропу та салату. Зручним є те, що практично всі демонстраційні ділянки розміщені безпосередньо біля агроцентру й кожен може побачити результати випробувань у будь-який час, одразу на місці.

Варто зазначити, що ґрунтові умови достатньо сприятливі саме для ведення овочівництва. В регіоні поширені звичайні чорноземи різної глибини гумусового шару та механічного складу – від легкосуглинкового до легкоглинистого, середній показник вмісту гумусу – 4,0, а pН – 6,5-7,0.

Вирощування розсади

Вирощування розсади – дуже відповідальний момент, адже за короткий період потрібно сформувати рослину, яка матиме потужну кореневу систему та буде готова до подолання такого сильного стресу як пересаджування. Особливу увагу приділяють обробці насіння. Обробку проводять біопрепаратами з вмістом Bacillus subtilis (спороутворювальна аеробна ґрунтова бактерія) і молочнокислої бактерії Lactobacillus plantarum, яка під час посіву насіння ніби капсулює його, перешкоджаючи проникненню патогенів, але водночас регулює ростові процеси. Потрапляючи в ґрунт, Lactobacillus plantarum гине, утворюючи органічний Са, який має здатність відразу включатися у біохімічні процеси під час подальшого росту рослини.

Теплиці не опалювані, призначені переважно для вирощування овочів у весняно-осінній період. Висів огірка цьогоріч (перший оборот) здійснювали 27 березня, у 40-ву касету, наповнену легким ґрунтом, по 1-2 насінини. Далі касети витримують за температури +22 – +280С у спеціальному закритому приміщенні до появи сходів. Від посіву до появи масових сходів минає 7 днів і в розсади формується 3 справжніх листки, а четвертий лише починає розкриватися, що є ознакою готовності до висаджування. До цього моменту важливо сформувати потужну кореневу систему, тому в агроцентрі на II етапі (див. таб. 1) використовують препарати амінокислотно-біогенної групи, задля активації ростових процесів саме в кореневій системі. Важливо, щоб у складі препарату переважали: аспарагінова кислота (посилення азотного обміну), глутамінова кислота (підвищення проникності іонів К) і гліцин (сприяння фіксації Р). Щодо фітогормонів, то неабияку роль відіграють цитокініни, які відповідають за лінійний ріст рослини, зокрема кореневої системи та додаткове наростання кореневих волосків.

Рослини висаджують у шаховому порядку, однолінійно, з відстанню між рядами 100-120 см і між рослинами в ряду 30-45см.

Оскільки розсада дуже маленька, то навіть незначна помилка може призвести до суттєвого недобору врожаю, і неважливо, чи це передозування чи недобір того чи іншого елементу живлення. Саме тому в агроцентрі велику увагу приділяють плановому внесенню добрив, аби вчасно відкоригувати живлення за етапами росту та розвитку.

Таблиця 1. Схема застосування препаратів амінокислотно-біогенної групи та комплексу органо-неорганічних сполук*

Живлення рослин

Забезпечення живлення рослин – завдання дуже відповідальне, адже закладається сила та здоров’я рослини, щоб у подальшому вона мала здатність протистояти хворобам і шкідникам, переносити стреси під час холодів, спеки та засухи, а основне – сформувати якісний урожай, який матиме не лише високі смакові якості, але й відмінну транспортабельність. Після появи бокових пагонів особливу увагу приділяють живленню рослин мікроелементами. Полив чергують із позакореневим внесенням. На етапі появи бокових пагонів і бутонізації та початку цвітіння (етап IV-V), важливо провести вчасну обробку комплексним мікродобривом із вмістом (%): Fe (1.0), Cu (1,8), Zn (2,2), Mn (2,0), Ca (2,4), Mg (1,0), Co (0,6), Mo (1,5) та В (0,2) (Див. таб. 2).

Таблиця 2. Потреба рослин огірка в мікроелементах відповідно до етапів росту та розвитку*

Після масового цвітіння та початку формування плодів (етап VI-VII) варто дещо збільшити кількість Fe, Zn, Mg та Mo. Причому зауважили, що підвищення норми внесення Mo позитивно впливає на покращення зберігання та транспортабельність плодів.

Захист від хвороб

Аби протистояти захворюванням і шкідникам в агроцентрі використовують лише біофунгіциди, біоінсектициди та ЕМ-препарати.  Багаторічні спостереження свідчать, що до хімічних препаратів хвороби та шкідники пристосовуються усе швидше, а до бактерій і грибків, на основі яких виготовляють біопрепарати, не відбулися пристосувальні процеси навіть за багато років. За словами Володимира Хвостіка, господаря агроцентру «Січ», рослина, як і людина, є живим суб’єктом на планеті, тому, як би ми не старалися, вона все одно піддається захворюванням.

Найпоширенішою хворобою огірка є пероноспороз, або ж несправжня борошниста роса, спровокована розвитком і поширенням гриба роду Peronoplasmopara cubensis, який може жити на рослинних рештках і в насінні до 6-ти років. Тому, аби запобігти його поширенню, потрібно вчасно проводити обробку, в ідеалі профілактичну, аби він взагалі не з’явився. Особливу увагу треба приділяти рослинам у теплиці, адже в багатьох із контролем цього захворювання ситуація дуже важка. Можна, звичайно, обробити хімічними препаратами, але оскільки в агроцентрі з хімією не «товаришують», тож рекомендовано обробити препаратами, що містять у своєму складі Bacillus subtilis, із титром не менше 100 млн. КУО/г препарату. Якщо ж гібрид зі слабкою меристемою листа та візуально спостерігаємо поширення патогенна, наступного дня треба повторити обробку, збільшивши дозування у півтора рази.

Формування рослин

Рослини формують на шпалеру виключно на центральному стеблі, забираючи всі бокові пагони та вуси. Перед проволокою залишають 2 пасинка та прищипують на 2 листи. Тоді центральний пагін нахиляють в одному напрямку та доводять до сусідньої рослини. Всі пасинки прищипують на 2 вузли.

Особливості вибору сортів

Визначити, що якийсь із гібридів найкращий дуже важко, проте варто зазначити, що досить добре себе проявляють гібриди партенокарпічного типу. Дослідження агроцентру свідчать, що це саме те, що потрібно тепличникам. Варто звернути увагу на ранні гібриди, які мають високий потенціал урожайності та можуть дати понад 25 кг/м2. Зазвичай огірки дуже не люблять загущення, тому густота стояння не має перевищувати 3,5 шт./м2.

Високу врожайність гібридів можна отримати завдяки тому, що самі плоди можуть виростати до 16 см завдовжки, проте за потреби замовника їх можна зривати, коли вони досягнули 10-12 см. Рослини мають мати короткі міжвузля, тоді вони формуватимуть по 3–5 плодів у кожному, і збір можна буде проводити практично щодня. Варто зазначити, що значення має тривалість вегетаційного періоду (орієнтовно  35-40 днів), що дає змогу вирощувати та збирати врожай у два обороти: перший – травень-червень, другий липень-серпень. Інколи, за сприятливих температурних умов, вегетація може тривати до середини вересня.

Пакування та збут

Зібраний урожай складають у ящики та відвозять на склад для охолодження. Там відсортовують нестандартні плоди, а добрі пакують у перфоровані поліетиленові пакети, аби запобігти в’яненню. Хоча продукція, вирощена в агроцентрі, поправу може мати статус «Organiс», проте реалізовують її на місцевих оптових ринках за звичайною ціною, оскільки за умови завищення цін і офіційного оформлення продукції як екобезпечної, знизиться ймовірність рентабельності реалізації. Саме через нестабільність ринків збуту порахувати рентабельність конкретного сорту, гібриду чи певної культури дуже важко.

Отже, аби отримати позитивний результат від своєї роботи, потрібно, перш ніж рекомендувати, самому протестувати той чи інший препарат, ту чи іншу культуру. Лише власний досвід буде запорукою довіри партнерів і клієнтів.

© Марія Августинович, канд. с-г. наук

Український науково-практичний центр «Інститут живлення рослин»

Залишити коментар: