Гість номера

Геннадій Новіков: «Не можна керувати Аграрним союзом України, відірвавшись від виробництва»

09.01.2014

Попри складну і напружену ситуацію в країні аграрний сектор працює, незважаючи  ні на що. Сільськогосподарська галузь є однією з найголовніших, адже  саме вона є нашою «годувальницею».  Хлібороби і фермери не знають спочинку ні літом, ні зимою. Підготувати, посіяти, доглянути, зібрати, підрахувати, проаналізувати, розрахувати…такими короткими словами формується круглорічна праця аграрія.

42 роки  найавторитетніших аграріїв  України об’єднує  Аграрний союз України (АСУ),  який попри усі негаразди, що траплялися за час існування союзу –  і аграрні реформи, і запровадження ринкових відносин, все ж подає  позитивний вплив на розвиток сільськогосподарської галузі,  сприяє підвищенню активності сільських працівників. Аграрний союз України спрямовує свої зусилля на створення продовольчої безпеки та підвищенню соціально-економічної сфери життя українського населення.

 

І уже три роки очолює цей  впливовий орган у агросекторі України  Геннадій Володимирович  Новіков. Досвідчений аграрник, вимогливий керівник зумів поставити діяльність АСУ на Європейський рівень.

Насамперед кілька рядків з біографії…

Геннадій Новіков народився в місті Новоолексіївка, що на Херсонщині. Його дід був вправним агрономом і онук теж прагнув «піти по дідових стопах», проте доля склалася дещо по іншому. Мати, Тамара Василівна, працювала свинаркою і завідувачем фермою , батько – бригадиром тракторної бригади. Любов до землі зігрівалася в Геннадія Володимировича з самого дитинства.

Після закінчення інституту, молодий спеціаліст прийшов до колгоспу «Знамья  Леніна» у смт Якимівка  щодо посади інженера, згодом люди обрали його головою колгоспу. З часом «Знамья Леніна» був реформований у КСП «Промінь», яке і стало базою ПСП «Аскон» , яке донедавна очолював Геннадій Новіков. Загалом 20 років досвіду роботи  головою господарства. За його словами: «Мені, наприклад, легше прокласти трубопровід, ніж годинами розповідати, яка смачна вода з нього тектиме. Я господарник, і більше опікуюся тим, що реально можу зробити людям. Саме ця робота мені найбільш до душі. Навіть, коли я вісім місяців працював головою районної ради (08.2005 – 03.2006 –прим. ред.), то щоранку об’їжджав  поля, потім їхав до райради, а ввечері – знову у поле. Формально я був звільнений з посади голови господарства, але любов до поля мене не залишила, бо це, як кажуть – спосіб життя. Навіть зараз не можна керувати Аграрним союзом, відірвавшись від виробництва. Хоча я не належу до керівників, які прагнуть усім керувати власноруч, у моїх  співробітників досить високий рівень свободи і відповідальності. А найбільше я ціную спеціалістів, які можуть робити щось краще за мене, бо ж навіщо мені такий робітник за якого роботу буду робити я сам?!».

Геннадій Новіков про сьогоднішню ситуацію в країні та про діяльність АСУ загалом:

–         Напевне, найголовніше питання, яке хвилює усіх представників аграрного сектору України – це вплив сьогоднішньої ситуації в країні на міжнародні торгівельні відносини. На вашу думку, чи справді аграріям варто очікувати проблем у наступному році?

–         Вважаю, що саме аграрний сектор може забезпечити Україні статус великого гравця на міжнародному ринку. Однак для розширення обсягів і географії експорту, а тим більше для відповідності запитам споживачів у середині країни, необхідно зберегти стандарти якості та відновити довіру до самої системи оцінки.

У той же час, безумовно, і наші підходи повинні бути сучасними. Сьогодні швидкість оновлення процесів у світі настільки висока, що і органи влади, і бізнес, і освітні системи повинні весь час перебувати у пошуку нових , більш ефективних рішень. Тому, я прихильник того, щоб для агровиробників України були впроваджені всі найкращі практики і підходи, які дозволять захистити виробника та споживача й у той же час надати додаткову можливість ще швидше розвиватися бізнесу в аграрній сфері, розширити нові ринки збуту для української аграрної продукції.

    Нещодавно, у своєму відкритому зверненні, Громадські  професійні організації АПК, серед яких і аграрний союз України, підтримали підписання угоди про поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі з ЄС.

Аграрна громадськість наголошує, що умови парафованої угоди про вільну торгівлю у цілому є вигідними для українського аграрного комплексу.

Я вважаю, що аграрії з точки зору реалізації своєї продукції «вибирають» весь світ! Було б добре, якщо весь світ буде купувати саме нашу продукцію і ми станемо експортно-орієнтованою галуззю України.

Що ж стосується стандартів, які вимагає Європейський союз, то на мою думку, до них нам треба наближатися – і якнайшвидше. Думка про те, що Митний союз  купуватиме продукцію за низькими стандартами, хибна. Стандарти якості продукції підвищуються у всьому світі. І, якщо ми хочемо бути конкурентоспроможними, то їх необхідно підвищувати, і на це потрібно витрачати і час і кошти. Тому, приєднання до ЄС є певною мобілізацією в цих питаннях, яка  відкриває європейські ринки для збуту нашої продукції.

Чому йде протиставлення Євроінтеграції і Митного союзу? Я не розумію, чому не можна торгувати  і  з тими і з тими?

–         Що входить у обов’язки Аграрного союзу України? Мета та ціль…

–         Аграрний союз України –  правонаступник самоврядних селянських об’єднань країни, послідовне приведення в життя заходів для розвитку сільського господарства і боротьба за соціальне реформування українського села. 20 грудня цього року виповнюється вже 42 роки.

АСУ – недержавна, самоврядна, неприбуткова організація, добровільне об`єднання, яка покликана представляти та захищати інтереси сільгосптоваровиробників на різних рівнях. До складу Ради Аграрного союзу України входять керівники сільськогосподарських підприємств АР Крим та 24 областей України. Серед членів АСУ відомі в країні аграрники, вчені, представники бізнесових структур і підприємств, які обслуговують агропромисловий комплекс.

Для більш ефективного та професійного виконання завдань створено Аналітичний центр. На сьогодні, в АСУ сформовано штат експертів та фахівців, які спільно з членами Аграрного союзу вирішують нагальні проблеми та розробляють подальші дії для поліпшення умов господарювання на селі.

В АСУ працює відділ функціонування аграрних ринків який, з метою моніторингу ситуації на ринку зерна та інформування товаровиробників щодо тенденцій та рівня цін, щотижнево проходить засідання незалежної Експертної громадської ради, за результатами якої створюється інформаційний бюлетень та розсилається на електронні адреси господарств.

Аналітичний центр АСУ надає аналітичну підтримку сільгоспвиробникам в якості формування поправок до Законів, по мірі виникнення спірних ситуацій в регіонах надаються письмові відповіді та роз’яснення на звернення членів Аграрного союзу України «з місць». Координаторами Аналітичного центу АСУ розробляються та надаються програми підтримки села, підвищення ефективності господарювання та соціального захисту селян.

Крім того, для захисту законних інтересів своїх членів, у нас працює юридична служба та консультанти в сфері природоохоронного  законодавства та екологічних перевірок. Всі необхідні документи, пропозиції, обговорення та новини – оновлюються на сайті АСУ, який веде Прес-служба. Для популяризації роботи сільськогосподарських підприємств, висвітлення досвіду та визначних подій в житті обласних сільгоспоб`єднань, інформація поширюється в друкованих та електронних засобах масової інформації.

            Створено потужний інформаційний ресурс «Аграрний центр. «Комунікація».

Спільно з Інститутом аграрної економіки НААНУ прописуємо внутрішні обов`язки членства, вибудовуємо цілісну систему, яка повинна працювати на сільгоспвиробників.

            І сьогодні вже нікому не потрібно доводити, що Аграрний союз України – чи не єдина потужна самоврядна громадська організація АПК, яка спрямовує свою діяльність на захист прав і соціально-економічних інтересів аграріїв у державних та інших структурах, на нарощування виробництва сільгосппродукції  і поліпшення її якості, і що не менш важливо, – на підвищення стандартів життя людей на сільських територіях.

–         В сільськогосподарській сфері України працюють не тільки українці, а й іноземці – інвестори, спеціалісти. Чи можуть вони вступити у Аграрний союз?

–         Статтею 4, Статуту Аграрного союзу України передбачено, що членами АСУ можуть бути підприємства, установи,  організації, об’єднання інших країн, зареєстровані в Україні у встановленому порядку, які визнають статут АСУ і виявили бажання увійти до нього на однакових з українськими учасниками умовах.

–         Нині, проблема зі збутом яловичини, фермери вирощують молочне стадо, а не м’ясне. Чим зумовлена така ситуація на ринку м’яса і чи довго вона триватиме?

–         Ситуація «м’ясо-молоко» пов’язана між собою. Для того, щоб отримати молоко, спочатку потрібно виростити теличку, тобто «м’ясо». Не завше рівень виробництва відповідає сьогоднішнім вимогам ринку. Питання технологічної якості молока потребує ретельного доопрацювання та відстеження, фермерам та господарникам треба працювати над цим.

Що стосується м’ясного напрямку  і його підтримки. Держава підтримала збереження поголів’я худоби та виробництва яловичини. І це правильно. Українці дуже мало споживають телятини. Споживання зменшилось у рази. Переробники замінили його більш дешевим м’ясом – м’ясом птиці й іншими замінниками. Треба, щоб ціна на таку продукцію була справедливою! Завдяки підвищеній пропозиції на ринку збуту – ціна зменшилась. Щоб уникнути нереалізованості продукції потрібно, щоб стандарти якості відповідали ціновій доступності для покупця.

За цих умов розширюються можливості щодо експорту живої худоби, який сьогодні обмежується митом. На вимогу товаровиробників, Міністерством аграрної політики України винесено проект Закону про зняття цього мита.

  1. 1.     Чи має право Аграрний союз України пропонувати свої деякі корективи  до  законопроектів? 

Не тільки має, але й робить це. Ми активно співпрацюємо з Комітетами Верховної Ради України, з народними депутатами, яким у якості помічників-консультантів рекомендовано активістів Аграрного союзу України.  Щодня через пропозиції до проектів законів, постанов Уряду, інших нормативних актів ми наполегливо напрацьовуємо оптимальні умови для ефективної роботи аграріїв  і розвитку кооперації в агросекторі. 

–     І, наостанок, щоб Ви хотіли побажати нашим читачам?

–     Від імені Аграрного союзу України  хочу привітати усіх українців з наступаючими Новорічними святами!

У році, що минає,  вирощено й зібрано найвищий урожай – понад 60 млн  тонн,  ми маємо зробити все можливе, аби такий вагомий результат стабільно матеріалізувався в наше з вами благополуччя: у наших господарствах і достатку наших людей!

Лише спільними зусиллями та згуртованістю ми зможемо максимально зміцнити потужності українського аграрного сектору!

У наступаючому Новому році зичу всім українським сім’ям щастя і благополуччя, успіхів у праці і оптимізму у всіх  справах і починаннях!

  Спілкувалася Мар’яна Балабан