Гість номера

ВЕСНЯНІ ТУРБОТИ ІВАНА МРИЧКА

16.04.2014

Останнім часом на Тернопіллі на висаджено чимало гектарів молодого саду. В основному цю перспективну галузь, як і овочівництво та картоплярство, взяли на озброєння фермери. Яблучний сад, що за площею займає перші позиції у краї, заклав відомий аграрій Іван Мричко. Першими же теплими весняними днями я завітала до села Баворів, Тернопільського району із візитом на господарство – подивитися на сад та дізнатися, як ідуть весняно-польові роботи. Офіс підприємства знайти було неважко, та самого керівника на місці не виявилось. «В поле поїхав, обід робітникам повіз», – кажуть дівчата із їдальні. Як пізніше виявилось, в поле якраз вивели техніку і проводили культивацію – все це під пильним оком керівника господарства!

Як розповів Іван Васильович, досвід роботи у сільському господарстві в нього великий. Все почалося 1992 року та кількох гектарів землі. З часом площі господарства розрослися і зараз вони становлять близько 1000 га, які обробляють за класичною технологією. Висівають ячмінь, пшеницю, кукурудзу, цукровий буряк. Останній, до речі, вже два роки як не сіяли, а цього року вирішили повернути у сівозміну. Ячмінь і кукурудза йдуть на продаж, пшениця – на муку. Кілька років тому, поруч із вирощуванням зернових та технічних культур, було вирішено виділити площу для саду, який сьогодні займає 40 га.

За освітою Іван Васильович – інженер, тому в мене й виникло питання, на чийому досвіді він навчався садівництву? На це господарник відповів, що на численних семінарах, зборах садівників, лекціях та конференціях отримував, та й продовжує отримувати, інформацію та освоїв і удосконалює технологію вирощування яблук, при чому на згаданих заходах буває не лише в Україні, а й за кордоном.

Ділячись знаннями він розповів, що для закладки молодого саду важливо вибрати ділянку на максимально рівній поверхні. Обов’язково треба звернути увагу на грунт, адже не всякий підійде для садівництва. Так, перед закладкою саду здійснюють аналіз грунту. Ширина міжряддя та відстань від дерев в ряду залежать від обраних сортів яблунь, а ряди найкраще закладати в напрямку з півночі на південь. Потрібно подбати про максимальне освітлення, адже яблуня дуже любить сонце. Про це слід пам’ятати. Щоб наситити корінь вологою, господарник використовує систему крапельного зрошування. «За статистикою наш регіон добре забезпечений вологою, – говорить Іван Васильович, – та на практиці бачимо, що інколи бувають у нас і засушливі місяці. От, наприклад, випаде за два-три тижні норма опадів для весни, а потім, коли найбільше потрібно, то днями-тижнями і краплі не впаде. За допомогою системи крапельного зрошування проблеми з недостачею вологи мене, як садівника, не переймають. Я приїжджаю або рано-вранці, або ще з ночі, виставляю необхідну кількість і частоту зрошування, а далі система працює автоматично».

У саду «Аванто» ростуть сорти Флоріна, Айдаред, Чемпіон та Ренет Симиренка. Вирощує їх господар за схемою 4,5×2 на 106-й середньорослій підщепі. Цікавлюся назвою садівництва. Якщо мені не зраджують скромні знання французької, то «avant» перекладається як «попереду». Виявляється, з назвою пов’язана ціла історія… «Реєстрували ми сад якраз на Спаса. Я відчував потребу якось свіжо, по-новому назвати сад. Назві я надавав, та й досі надаю, великого значення. І от, коли обрав «Аванто», що, Ви правильно сказали, означає «попереду», «в першості», мене чи не одноголосно розкритикували, бо це слово іншомовного походження і звучить, начебто, зазнавацьки. Але я прийняв рішення. І навіть до тепер, коли я задумуюсь над своєю працею, то зайвий раз впевнююсь в тому, що мушу розвиватися, повинен робити все вчасно, багато вкладати, адже місце мого господарства на «авансцені», про що промовисто говорить назва».

Виїжджаємо разом Іваном Васильовичем за село: по одну сторону – поля, по іншу – сад. У саду якраз обрізають дерева. «Одразу видно, де починається наступний сорт, – говорить господар, – у Флоріди крона широка, буйна. Її легко впізнати між інших зимових сортів. Користуючись моментом, задаю глобальне питання, чи вистачає садів в Україні, щоб забезпечити попит? «Найбільше в Європі яблук вирощує Польща. Україна, якщо не помиляюсь, вийшла на друге місце, тому попит на яблука, очевидно, задовольняє». Запитую далі про органічне садівництво – що воно таке і чи має перспективу в країні? «Органічними можна вважати лише яблука з яблунь-зернівок. Але таке дерево починає плодоносити після 15 років. Щоправда, родить воно протягом дуже тривалого часу, десь років 70. У теперішній час, щоб виростити плодовий сад, потрібно вберегти його від шкідників та хвороб, тому без засобів захисту просто не обійтись. Звичайно, кількість обприскувань зводиться до мінімальної. Нікому не потрібне погане яблуко!» «Чи просто отак утримувати сад? Мати хороші врожаї?» «Все потребує людських рук та праці. Коли хто думає, що посадив дерево та за кілька років пожинаєш рясні плоди, то це далеко не так. Й коли саду треба працювати».

Садівництво у розрахунку з 1 га землі забезпечує в 10 разів більше, ніж  рослинництво,  кількість  робочих місць та суми прибутків. Крім того,  сприяє збереженню родючості земель. Навіщо купувати імпортовані дорогі яблука, груші, сливи, якщо можна виростити їх на своїй рідній землі та отримати з цього і користь, і прибуток? Цілком вірогідно, що не за горами і перше місце в Європі. То що, обженемо Польшу?

Підготувала Юлія Хім’як