Новини

Конрад Павлак – польський досвід на українських землях

14.08.2013

Польсько-український агроном Конрад Павлак вже помалу звик до зацікавлених в його особі журналістів і ні трішки не здивувався, коли я зателефонувала домовлятися щодо інтерв’ю. Телеканали та преса неодноразово розповідали про поляка, який вирішив покинути фермерське господарство у рідній країні і розпочати все з нуля в чужій.  Майже нічого не знаючи, про особливості клімату та грунту в Україні, Конрад не побоявся ризикнути. Одне він знав напевно –  Україна володіє 1\3 світовою частиною чорноземів.  

–          Конрад, ви відразу знали в якій частині країни повинні зупинитися і розпочати заново фермерську справу?

–          О, та ні! Звісно, не відразу. Я перетнув кордон і дальше абсолютно не знав, що робити і куди їхати. В результаті, я перетнув усю Україну, від Заходу до Сходу, від Півночі до Півдня. Обдумував безліч варіантів, перед вирішальним рішенням обирав між землями Луганщини та Хмельниччини. Зважуючи всі ЗА і ПРОТИ, вирішив зупинитися на Хмельницьких землях. Мені тут дуже подобається, краєвиди незвичайні, у Меджибожі є фортеця, якою я, який не корінний українець, дуже горджуся. Річки Буг, Бужок, зелені поля і ліса – все  просто, як на картині. І от, в результаті я тут працюю вже 7 років.

–            Чим займається ТОВ «Агро-Форте» і скільки, на сьогоднішній день, орендуєте земельних угідь?

–          Наше товариство орендує невелику кількість угідь, приблизно біля 2000 га. Землі охоплюють чотири суміжних села: Меджибож, Ставниця, Горбасів, Марківці. Вже другий рік поспіль ТОВ «Агро-Форте» має статус насіннєвого господарства. Вирощуємо ріпак озимий і ярий, пшеницю і озиму і яру, ячмінь озимий, та цього року довірилися Інституту кормів і сільського господарства Поділля НААН  і посіяли сою запропоновану ними. І не прогадали. Результат приголомшений, я дуже задоволений вибором продукту від  цього Інституту.

–          Починати справу заново досить важко, тим більше в чужій країні. Чи вдалося вам все, що запланували?

–          Я можливо планував і набагато більше, та задоволений тим що маю. Так, справді, починати тут було важко. У 2006 році ми розпочали роботу на 180 га осінню і весною наступного року досіяли ще біля 100 га. І так рік в рік угіддя  розширяли, пайовики почали довіряти нам і тепер обробляємо біля 2000 га.  Україна досить багата країна на родючі землі, тому тут не потрібно спізнюватись. Хороші рівні поля спритні  агрокерівники орендували, а вже, що не так легко обробити, то лишається тим, хто не вчасно прийшов. Ось і ми починали з важкої ділянки. Пам’ятаю, коли запустили трактор з обприскувачем, то ні трактора, ні обприскувача не було видно з бур’янів. А вже на сьогоднішній день, наші поля знаходяться  в дуже хорошому стані.

–          Яким добривам  надаєте перевагу?

–          Звісно, що органічним. Я звик робити все правильно і натурально. Близько 3 тис тонн щороку веземо з Кам’янця – Подільського.  

–          Нині, ТОВ «Агро- Форте», займає позицію одного з найкращих господарств Хмельниччини, вирощуєте зернові та технічні культури. Можливо плануєте зайнятися тваринництвом?

–          Я б не сказав категоричне «НІ», але і стверджувальне «ТАК» теж не можу сказати. Я просто не готовий піти нині на такий серйозний крок. Ми утримуємо одну тваринку на господарстві. Поки що нам вистачає і її.  І це наш кіт. Насправді, окрім зернових культур, хочемо продавати сою. Наразі проводимо переговори з потенційними клієнтами.

–          Яке ваше хобі? Чим ви любите займатися понад усе?

–          Знаєте, моя дочка, Марта, каже, що я не можу жити без кави, сигарет і землі.

–          Агрономія це ваше і хобі і щоденна праця. Які плани на майбутнє, розширятися тут чи все залишити як є, чи можливо щось інше?

–          На майбутнє великі плани! Розширятися чи навпаки закривати все  поки що не планую. Мені вистачає і того, що є. А далі подивимось, адже світ не такий маленький…

Конрад Павлак, який приїхав на Україну більше 7 –ми років тому, зумів в чужій країні створити власне агропідприємство і помалу розширяти його. На сьогоднішній день, ТОВ «Агро-Форте» спільно з іншими компаніями проводить Дні поля, Конрад відвідує усі спеціалізовані виставки, за короткий термін зумів знайти і налагодити потрібні ділові стосунки.

ТОВ «Агро – Форте» знаходиться в мальовничому куточку Хмельниччини, що надихає керівника до щоденної праці на землі. Колектив невеличкий, проте дружній і відповідальний. У господарстві трудиться 11 працівників. «Права рука» Конрада  Сергій, не тільки виконує прямі свої обов’язки, а й допомагає  керівництву в управлінні господарством. Майже з самого початку існування товариства, директором ТОВ «Агро-Форте» є Анатолій Іванович Рівний, житель села Ставниця, де і розташоване господарство. Тому Анатолій Іванович, як ніхто інший, дбає і про хорошу функціональність товариства і про соціальну сферу села. Завдяки товариству «Агро-Форте», в селах, де орендуються землі, відреконструйовані храми, шкільні та дошкільні заклади, відремонтовані дороги і т.д..  Пайовики вдячні орендарю за вчасно виплачені кошти та за соціальну допомогу.

Зовсім нещодавно Конрад почав співпрацю з Інститутом кормів та сільського господарства Поділля НААН, цього року польський агроном  засіяв понад 200 га насінням сої «КиВін» запропонований Інститутом. Результат  Конраді вражає, насіння виявилося високоякісне і продуктивне, тепер він впевнений, що українські сорти гібридів можуть бути ще кращими, ніж закордонні.

15 серпня на полях ТОВ «Агро-Форте» спільно з ТОВ «Агросем» відбудеться День поля. Відвідувачі матимуть змогу послухати виступи представників компаній та подивитися на продукцію пропоновану агровиробниками на практиці.

Адреса досвіду:

                                                                                                                                                        ТОВ «Агро-Форте»                                                                                                      

                                                                                                                                                         Хмельницька обл.,

                                                                                                                                                         Летичівський р-н.,

                                                                                                                                                         С. Ставниця,

                                                                                                                                                         Вул.. Шевченка,1,

                                                                                                                                                         Тел.. +380385797103

                                                                                                                                                        email: agroforte@rambler.ru