Новини

«Ми використовуємо тільки третину свого земельного потенціалу, так як інші країни майже на всі 100 відсотків»…

01.09.2013

Таким реченням  Петро Іванович Гадз виразив свою думку,щодо нинішніх  можливостей в  аграрному секторі  України.  За його словами, Україна використовує тільки 33% сільськогосподарських угідь, в той час, як Франція, Англія, Росія майже всі 100%. Суттєва проблема в цій ситуації формується в нестачі  сільськогосподарської техніки  та коштів на обробіток землі, міндобрива, на відновлення  та створення тваринницьких комплексів, чималі відсотки на кредитування ( тоді, як за кордоном, держава дає можливість агровиробникам  розвинутись і надає кредити під 2-3% річних, що дуже вигідно для будь-якого виду бізнесу).

Петра Івановича ситуація на аграрному ринку досить хвилює, адже він не тільки є головою наглядової ради ТзОВ «Бучачагрохлібпром», а й депутатом районної ради, де має можливість висловити свою думку і побажання щодо роботи в сільськогосподарській сфері, а ще він:

–          Герой України, Заслужений працівник сільського господарства України, Голова ради обласного об’єднання «Тернопільської обласної ради сільськогосподарських підприємств», Заступник голови Аграрного союзу України.  Словом  людина, яка себе широко зарекомендувала  на аграрній орбіті.

Майже десятиліття  на сільськогосподарському ринку товариство «Бучачагрохлібпром», для аграрного виробника це не так вже і багато, але  підприємство за цей час зуміло піднятися на високий щабель серед агровиробників і щороку розширює свої горизонти в різних течіях сільського господарства: рослинництво, тваринництво, садівництво. Товариство не зупиняється ні при кризових явищах, ні при щоденних розмовах  про низький рівень розвитку аграрного сектору в Україні. Є чим нині похвалитися господарю Гадзу…

У  ТзОВ «Бучачагрохлібпром» в  обробітку близько  25 тис га орендованих земель в трьох суміжних районах Тернопільської області на яких вирощуються зернові, олійні та технічні культури.  Великої рогатої худоби  майже 5000 голів та свиней – 3350. На  молочних комплексах ( яких до речі 9) виробляють понад  20 тонн молока щодоби і планують в майбутньому  збільшити кількість поголів’я до 22 тис.

Окрема  тема – садівництво. Нині бучачани володіють  460 гектарами саду, і в найближчих планах  розширити площу  ще на 300 га. Також, до основних напрямів діяльності товариства відносяться і: виробництво і реалізація насіння, реалізація круп пшеничного та житнього борошна, олії, послуги зі зберігання та відвантажування зерна. Товариство співпрацює  з багатьма науковими установами, зокрема: Інститутом фізіології рослин і генетики НАН України,  Білоцерківською БЦ ДСС Інституту біоенергетичних культур та цукрових буряків НААНУ, Національним центром насіннєзнавства та сортовиведення  м.Одеса, «Осева Ексімпо Прага с.р.о.» (Чехія), та ін. На базі підприємства знаходиться дві насіннєві лабораторії, які ведуть контроль за якістю насіння.

В гарячу пору – напередодні жнив, нам вдалося задати декілька запитань Петру Івановичу Гадзу.

–          Петре Івановичу, колись ви розповідали, що при відродженні тваринництва економіка в Україні оживе. І та країна, яка торгує не сировиною (зерном), а готовою продукцією за межами кордонів має велику можливість вийти на вищий рівень економіки?

–          Напевне б усі виробники хотіли торгувати готовою продукцією на зовнішньому ринку, але це важка праця, щоб добитися вагомого результату. На мою думку, тільки ті виробники, які забезпечені сучасними новітніми технологіями мають змогу  виготовляти і реалізувати готову продукцію не тільки на внутрішньому, а й виходити на зовнішній ринок. І все ж, потрібно реалізувати чи то готову продукцію, чи то сировину на внутрішньому ринку, чим більше ми будемо дбати про свій аграрний ринок тим менше будуть завозити продуктів з зарубіжних країн. Всі приміщення, які використовувалися колись, як  ферми, тепер у власності сільських чи районних рад, і щоб їх приватизувати потрібно досить багато часу і терпіння. Адже, документи на приміщення потрібно мати в обов’язковому порядку, так як жоден банк не дасть кредиту, якщо майно «висить у повітрі».

–          На рахунок системи кредитування, як ви думаєте, буде в українських аграріїв шанс на невисокі відсотки і довгострокові терміни? 

–          Хочу сказати, що нашого агровиробника не цінують на рідній землі. Годувальника, який тримає економіку на плаву не оцінюють  належно і дбати про нього ніхто не буде. Хто таке бачив, щоб агропідприємець постійно був «в кредитах», не на депозитах, а в кредитах? Тому, що відсотки дуже високі, а виробничі потреби теж довго чекати не будуть.  Наприклад, в США фермера поважають, до нього ввічливо відносяться, існує ціла гнучка система допомоги в бізнесі, 2-3% річних по кредиту, фермер тримає цільові кошти на депозиті. А у нас все навпаки. Надіємося, що колись все зміниться!

–           Ви є  депутатом  районної ради наразі. Чи плануєте піднімати щабель в політичній кар’єрі?

–          Ні, ні і ще раз ні. Можливо це занадто категорично, та не в моїх планах висувати свою кандидатуру до Верховної Ради. Я людина проста,  яка любить  землю і роботу пов’язану з нею.

–          Як  товариство допомагає населенню у соціальному напрямку?

–          По-перше, ми перечислюємо кошти на сільські ради, там вони собі вирішують, куди саме ті кошти підуть, чи то на ремонти, чи то на будівлі і т.п… По-друге, ми допомагаємо  дитячим закладам продуктами, медичним закладам або  медикаментами або коштами, проводимо реконструкції  храмів…

–          Петре Івановичу, ви дуже активна людина в суспільстві, в аграрних справах, а чи є у вас час на відпочинок? І, як ви любите відпочивати?

–          Я  все люблю! Мені все подобається. І футбол, і теніс, і лижний спорт, і боулінг, і прогулянка на велосипедах, і виїзд на природу. А гори, море! Я дуже люблю активний відпочинок, поїхати з родиною в гори на декілька днів, чи на море, в будь-якому куточку можна відпочити активно. Я не люблю просто лежати на пляжі і чекати поки тебе сонце спече, якщо за той час можна і волейбол пляжний пограти.

Як бачимо, Петро Іванович досить активна людина не тільки в роботі, а й на відпочинку. Це дає зрозуміти, що він ніколи довгий час не буде сидіти на одному місці, а все ширше і ширше розвиватиме свої можливості.

Дещо з біографії…

Народився Петро Іванович Гадз в селі Зелена, що недалеко від Бучача, в родині колгоспників. Закінчив Тернопільське музичне училище, а у 1986 році – Київський інститут культури.  Після інституту керував сільською музичною школою. Пізніше очолював Бучацький аграрний коледж. У 2001-2003 роках  був головою правління ВАТ «Бучацький комбінат хлібопродуктів». І з 2004 року –голова спостережної ради товариства «Бучачагрохлібпром».

Хочу також зауважити, що 3 липня цього року, ТОВ «Бучачагрохлібпром» запрошує на черговий День поля, який проходитиме у селі Підзамочок Бучацького району. В практичну частину заходу буде входити: огляд демонстраційних ділянок ярих та озимих культур, с/г техніки ТзОВ «Бучачагрохлібпром» та відвідування саду в селі Трибухівці. Також, запланована  велика розважальна  частина.

Гості заходу:

–          Інститут фізіології рослин та генетики НАН Україна;

–          Селекційно-генетичний інститут – НЦНС м. Одеса;

–          Білоцерківська дослідно-селекційна станція ІЦБ УААН України;

–          ТОВ «Штрубе Україна Гмбх»;

–          «Осева Ексімпо Прага», Чехія;

–          ТОВ «Сингента»;

–          ТзОВ «Гали Агро-Стек»

–          ТОВ «Тайтен Машинері Україна»;

–          ТОВ «Амако Україна»;

–          ТзОВ «Ведерстад»;

–          ТОв «Піонер Насіння Україна»;

–          ПАТ «Компанія Райз»;

–          Vitafruit srl. Італія;

–          ТОВ «Компанія Лан»;

–          Представництво компанії CLAAS в Україні;

                             

                                                                                                                                                        Спілкувалася Мар’яна Балабан