Рослинництво

Розпізнаємо шкідника: американський білий метелик

16.04.2014

Останнім часом в Україні відбувається активне поширення одного з карантинних об’єктів – американського білого метелика, який уже завдав значної шкоди північному регіону нашої країни. Проблема методів боротьби та профілактики шкідника залишається актуальною і сьогодні. Аграрні форуми рясніють повідомленнями про появу американського білого метелика у господарствах різних регіонів країни. Шкідник пробирається на північ та північний-схід.
Американський білий метелик (Hyphantria cunea) – багатоїдний карантинний шкідник. Пошкоджує до 250 порід плодових і декоративних дерев і чагарників. Його найулюбленішими культурами є шовковиця, клен американський, бузина, волоський горіх, хміль, вишня, слива, яблуня, айва та інші плодові культури.

 

Територія поширення

Батьківщиною метелика є Північна Америка, звідки й назва. Проте згодом шкідник потрапив до Європи. На території нашої країни поширений більше в лісостеповій та степовій зонах. Найбільші площі зараження знаходяться у Кіровоградській, Полтавській, Чернівецькій, а також у Вінницькій, Одеській, Харківській, Черкаській областях.

Біологічні особливості

Американський білий метелик невеликий, має розмах крил 40 – 50 мм. Зовні виглядає красиво – з білосніжними шовковистими крилами та черевцем, вкритим густим білим пухом, з біло-чорними вусиками та світло-жовтими ніжками.

Розміри яйця метелика складають 0,6 – 0,7 мм. Воно кулясте, гладеньке, блакитнувате (іноді жовтувате). Молоді гусениці світло-жовтого забарвлення; голова, грудний щиток і грудні ноги чорні; вздовж спини два ряди чорних або світло-жовтих бородавок, по боках — чотири ряди; на кожній бородавці чорні й білі волосинки. Гусениця, яка завершила живлення, — 30 – 40 мм завдовжки, зі спинного боку оксамитово-коричнева, по боках тіла — жовті смуги з оранжевими бородавками, на яких розміщені тонкі світлі волосинки й дві-три волосинки чорного кольору; голова і ноги чорні. Лялечка — 10 – 15 мм, спочатку лимонно-жовта, з часом — темно-коричнева, у темному пухнастому коконі сіруватого кольору.

Зимують лялечки під відмерлою корою дерев, під рослинними рештками, в тріщинах і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях. Навесні метелики вилітають групами. Таким чином, виліт розтягується на тривалий час (іноді до місяця). Перші метелики з’являються наприкінці квітня — на початку травня. Тривалість їхнього життя становить 6 – 14 діб. Метелик літає, як правило, в нічний час (тому має мало ворогів), переміщається вона на невеликі відстані і відкладає яйця близько від місця виведення.      Вдень сидить на нижньому боці листка. Зі зниженням температури до 5 – 6 °С, живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб.

Тривалість розвитку гусениць складає 45 – 54 доби. За цей час вони линяють 6 – 7 разів. Заляльковуються в різних захищених місцях. На розвиток лялечки потрібно 9 – 14 діб. У липні — серпні відбувається літ метеликів другого покоління. Самки відкладають 2000 – 2300 яєць! Гусениці, які завершили розвиток, у серпні — вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року. З’являються вони у садах в регіонах країни в різні терміни, різні й цикли розвитку шкідника, які залежать від температурного режиму, а у південних областях шкідник розвивається у двох поколіннях. Гусениці, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю оголити плодове дерево 10 – 15-річного віку. В прохолодну й дощову погоду спостерігається масова загибель гусениць. Лялечки гинуть у зимовий період при зниженні температури нижче –30 °С.

 

Шкодочинність

Метелик, як і його гусінь, приносить велику шкоду насадженням. Так, самки відкладають яйця на верхній і нижній боки листків та на трав’яну рослинність групами по 300 – 500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком. При цьому рівень плодючості складає 1200 – 1500 яєць. Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити. До третього й четвертого віків ведуть спільний спосіб життя, обплітаючи павутиною листя.

Втрата листя насадженнями призводить до порушення обмінних процесів у рослинах та їх ослаблення в результаті чого знижується врожайність та захисна, декоративна, естетична функції насаджень, погіршуються умови існування фауни.

 

Попередження поширення та боротьба

Американський білий метелик визнаний об’єктом зовнішнього і внутрішнього карантину. Для забезпечення надійного захисту багаторічних насаджень від шкідника слід дотримуватись цілої низки заходів та строків їх виконання. Об’єднання цих заходів у певній послідовності і є системою інтегрованого захисту.

У перші дні життя, після того, як метелик відкладе яйця на листі дерев, останні темніють і згортаються. У цей період боротися з метеликом дуже просто – треба видаляти уражені листя і гілочки з личинками. Вирахувати такі «інкубатори» дуже просто. Листочки з яйцями вирахувати просто: вони темніють і скручуються. Гусінь краще збирати вночі чи після дощу, коли шкідниці збираються в групи. Пізніше гусениці розповзаються по дереву і вести боротьбу з ними можна практично вже тільки хімічними засобами, що дуже небажано.        У разі пошкодження 20 % листя після розпускання бруньок здійснюється обробка дерев біопрепаратами або інсектицидами.
З метою боротьби з американським білим метеликом обов’язкове здійснення агротехнічних заходів:

– з осені очищують дерева від нашарувань кори;

– білять стовбури та скелетні гілки 20%-им вапняним молоком;

– знищують рослинні рештки;

– перекопують пристовбурні кіл на присадибних ділянках

– виявлені гнізда зрізують та знищують;

– у разі, якщо з осені побілка не була проведена або дуже змилась, у лютому-березні під час відлиг процедуру побілки повторити.

Підготував Борис Бурковський