Рослинництво

Як вирощують кукурудзу в західній частині України

15.01.2015

У цій статті Ярослав Балицький, регіональний представник ТОВ «ЗААТБАУ Україна», стисло тезами наводить узагальнену технологію вирощування кукурудзи на зерно в господарствах Західної України, яку вони використовують  сьогодні, та надає деякі рекомендації щодо її покращення і підбору гібридів.

Основні вимоги виробників до гібридів кукурудзи:

 • ФАО від 220 до 320 (ФАО понад 300 в основному південь Хмельницької та Чернівецька обл.);
 • висока врожайність;
 • добра вологовіддача.

Основні проблеми при вирощуванні кукурудзи:

 • наявність ґрунтових шкідників (переважно дротяників);
 • сажкові хвороби кукурудзи.

Попередники. Кукурудзу на зерно в основному розміщують після таких попередників:

 • кукурудза;
 • цукрові буряки;
 • ярий ячмінь.

Обробіток ґрунту. Частина господарств застосовує оранку, частина проводить поверхневий обробіток з ґрунтопоглибленням до 45 см.

Терміни та густота посіву. У зв’язку із зменшенням кількості опадів за останні 5 років виробники вибирають більш холодостійкі гібриди кукурудзи і починають посів з 10 – 15 квітня у залежності від погодних умов та температури ґрунту.  Густота стояння рослин кукурудзи на час збирання становить 75 – 80 тис. рослин/га.

Удобрення. З осені вносять 1 – 2 ц/га тукосуміші (8-26-26), а після основного обробітку ґрунту (ґрунтопоглибленням або оранкою) – аміачну воду в нормі 200 – 500 л/га. При посіві вносять від 0,5 до 5 ц/га аміачної селітри або карбаміду. Позакоренево практично всі господарства використовують добрива, які містять цинк в нормі до 2 л (кг)/га у фізичній вазі, переважно у фазу 8 – 10 листка кукурудзи.

Гербіциди. Понад 80% господарств західного регіону застосовують дворазове внесення гербіцидів. Перше внесення проводять відразу після посіву або через 1 – 3 дні, використовуючи ґрунтові гербіциди на основі ацетохлору. При другому внесенні застосовують страхові гербіциди у фазу від 3 – 4 до 8 – 10 листків кукурудзи. Така схема застосування гербіцидів дає можливість дуже добре захистити посіви кукурудзи від бур’янів (практично аж до збирання посіви залишаються чистими).

Фунгіциди на посівах кукурудзи практично ніхто не застосовує.

Інсектициди. Біля 10 – 15% господарств проводять інсектицидні обробки посівів кукурудзи проти кукурудзяного метелика. В основному застосовують авіаційний метод, деякі господарства використовують обприскувачі з високим кліренсом. Біля 60% господарств проти кукурудзяного метелика застосовує трихограму. Зазвичай орієнтуються на початок масового льоту метелика. Перший обробіток припадає орієнтовно на початок викидання волоті, другий проводять через 10 – 14 днів.

Десикація посівів. Окремі господарства з метою зменшення вологості зерна орієнтовно за 1 місяць до планового збирання кукурудзи (при вологості зерна не більше 32%) проводять десикацію посівів переважно препаратами на основі гліфосату. Норма витрати гербіциду становить 2 – 3 л/га. Даний захід дає можливість знизити вологість зерна на 4 – 8% (у порівнянні з необробленими посівами) і раніше розпочати початок збирання. Але слід враховувати, що проведення десикації посівів при вологості зерна більше 32% призведе до зменшення врожайності зерна кукурудзи.

Деякі рекомендації щодо покращення технології вирощування кукурудзи:

 • ранні терміни посіву холодостійкими гібридами при температурі ґрунту на глибині загортання насіння 6 – 80С;
 • повноцінне мінеральне живлення рослин кукурудзи (удобрення та підживлення комплексними видами добрив, а не лише однобоке застосування азотних). З метою більш ефективного використання добрив, їх норми необхідно встановлювати на основі ґрунтових аналізів та листкової діагностики рослин;
 • глибока оранка до 32 см після якої врожай, як правило, вищий (у регіоні важкі ґрунти, крім того після оранки краще розвивається коренева система);
 • ґрунтова і страхова схема застосування гербіцидів;
 • для ефективної профілактики сажкових хвороб кукурудзу необхідно розміщувати в сівозміні, уникаючи повторних посівів. Для більш ефективної боротьби зі стебловим метеликом потрібно застосовувати хімічні методи захисту, використовуючи сучасні інсектициди.

Вибір гібридів. В Україні зареєстровані та пропонуються сільгоспвиробникам понад 20 висококонкурентних гібридів кукурудзи селекції ЗААТБАУ (Австрія) з ФАО від 220 до 370. Гібриди кукурудзи від ЗААТБАУ здатні задовольнити вимоги практично будь-якого виробника (в асортименті є універсальні, зернові, силосні гібриди, з відмінною, з гарною вологовіддачею, з максимальною врожайністю, для різних технологій вирощування).

На графіку, розміщеному нижче, наведена середня врожайність гібридів кукурудзи ЗААТБАУ (в перерахунку на стандартну вологість зерна 14%), яку вони продемонстрували на 22 випробувально-демонстраційних ділянках господарств Західної України в 2014 році.

Крім високоврожайних гібридів кукурудзи, ТОВ «ЗААТБАУ Україна» може запропонувати виробникам неперевершений сорт гороху Стабіл (врожайність на виробничих посівах становила 4 – 5 т/га) та вражаючий сорт ярої пшениці Гренні (врожайність на виробничих посівах становила 5 – 9 т/га).