Від сівби – до збирання - 2016

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Рослини добре витримали похолодання

30.05.2016

Продовжуємо реалізовувати спільний проект журналу «АгроЕліта», компанії «Сесвандерхаве Україна» та ТОВ «Україна-2001». Ми відвідали підприємство 19 травня та побачили, що цукровий буряк, враховуючи досить стресовий температурний режим, вегетує нормально. Завдяки чому це стало можливим? У ТОВ «Україна-2001», яке очолює Олександр Петрович Камінський, прикладають максимум зусиль для втілення продуктивних технологій у виробниче життя підприємства. На цей час актуальними технологічними заходами є захист цукрового буряку від бур’янів і шкідників, а також  підживлення рослин, про що й говоритимемо. Але ключовим моментом була та залишається спеціальна сортова агротехніка для високопродуктивних сортів – нагадаємо, що ми досліджуємо розвиток гібридів цукрового буряку компанії SESVANDERHAVE: Федеріка та Предатор, які висіяні на полях ТОВ «Україна-2001».

– Олександре Петровичу, розкажіть, які заходи на бурякових полях Ви проводили після 16 квітня до сьогодні?

– Після нашої з вами попередньої зустрічі ми провели ще три обробки полів цукрового буряку від бур’янів: препаратами бетанальної групи та Голтікс™ КС. Перша обробка – Бетапур, Ке, 1 л/га + Голтікс™ КС, 2 л/га; друга: Біцепс Гарант, 1 л/га + Голтікс™ КС, 2 л/га, третя обробка: Біцепс Гарант, 1 л/га + Карібу®, 30 г/га.

Боролися з довгоносиком: обробляли поля інсектицидом Енжіо® та іншими, і вже небезпеки немає.

Закінчуємо підживлення аміачною селітрою, вносимо по 2 ц/га. Зараз фаза розвитку буряку – 2-3 пари справжніх листків, якраз вологий ґрунт, що добре для внесення добрива. Така агротехнічна операція націлена на важливий момент – перемогу буряку в конкурентній боротьбі з бур’янами, що в невеликій кількості залишилися. Чим скоріше це станеться, тим краще, і не треба буде робити додаткову обробку гербіцидами.

До кінця травня закінчимо захист від бур’янів на тих полях, які потребують цього. Також внесемо бор і марганець – 1 л/га. Бор, зокрема, є дуже корисним добривом, він нівелює проблему кореневих гнилей та позитивно впливає на цукристість. Вносимо його навесні три рази.

Зазначу, що ми не купуємо повний комплект засобів захисту рослин і добрив заздалегідь на початку сезону. Придбали частину, а потім закупляємо за потреби. Так робимо тому, що ціна на них зараз значно дешевша. На сьогодні дефіциту засобів захисту рослин і добрив немає, тому робити великий запас немає сенсу. Це не означає, що ми не маємо затверджених технологічних карт. Вони заздалегідь складені, але в процесі роботи підлягають корекції – відповідно до непередбачених змін зовнішніх умов. Під кожне поле треба підібрати певні препарати та певні пропорції, бо на різних полях різна структура ґрунту, процент вологи, різні бур’яни тощо.

– У якому стані гібриди цукрового буряку SESVANDERHAVE? Чи добре триває їхній розвиток?

– Буряк наразі у фазі розвитку 3-4 листки, висота 10-15 см. На перших стадіях він розвивається повільно, оскільки відбувається линька кореня. Після цього починається інтенсивна фаза розвитку. Саме вона й триває, тільки тепла більше потрібно, бо негативним аспектом для цукрового буряку є низькі нічні температури. Зараз вночі +4…+5°С, а це стресовий стан для рослини. Якщо забарвлення буряку світло-зелене – це реакція на таку температуру. Але обидва гібриди – і Федеріка, і Предатор, добре витримують похолодання і мають меншу, як порівняти з іншими гібридами, затримку у фазі розвитку. Основне, щоб різких температурних перепадів не було, бо це сприяє розвитку хвороб.

Цукровий буряк потребує дуже багато уваги, простих рішень тут немає. Взагалі-то всі операції, які треба проводити зі сільськогосподарською культурою – будь-якою – є досить складні. Складні навіть не стільки самі по собі, скільки в термінах, в маневруванні, виборі стратегії, у влучанні в щасливий випадок. Це суцільна імпровізація: видався добрий погожий день – виходимо працювати в поле, хоча погода може швидко змінитися. У нас, до речі, не обійшлося без невеликих погодних інцидентів: були зливи – трохи змило буряк у двох місцях, пройшла пилова буря, до того ж, трохи встиг нашкодити довгоносик, коли залітав на поля, тож, у підсумку, приблизно 8 га буряку довелося пересіяти. Гібридів SESVANDERHAVE не постраждали.

– Як Ви охарактеризуєте густоту посівів?

– Сіючи буряк, та й будь-яку іншу сільськогосподарську культуру, дуже важливо сформувати достатню густоту посівів (кількість рослин на одиницю площі), тому вибираючи норму висіву, варто не забувати враховувати не тільки польову схожість насіння, а й те, що як мінімум 5% рослин буде втрачено – чи під час збирання, чи навіть ще до збирання. Ми висівали 1,3…1,4 посівних одиниці на гектар і на сьогодні маємо 80…115 тис. рослин/га, що є досить задовільним показником.

Як Ви контролюєте шкідників?

– Кожен день оглядаємо поля, навіть, якщо зробили інсектицидні обробки, щоб у разі небезпеки швидко вжити заходів. Не секрет, що в появі певних шкідників на полях є циклічність, і хочу зазначити, що терміни в цих процесах змінилися, оскільки сіяти ми почали раніше, тому наслідки цього враховуємо максимально.

– Чи використовуєте регулятори росту на цукровому буряку?

Ні, не використовуємо. Річ у тім, що немає зареєстрованих регуляторів росту для буряку, але я чув про певні експерименти в цьому плані. Ми також пробували експериментувати на невеличкій площі, але позитивного результату не побачили. Можливо, потрібні інші препарати, інші норми, інші терміни, та схеми такої ще не існує. Втім, зазначу, що гібриди Федерика та Предатор цього, певно, і не потребують, бо сходи є рівномірними й розвиток досить динамічний. А для підтримки стійкості до хвороб і шкідників достатньо хімічних обробок, які ми робимо.

– Вологи тепер достатньо?

Як вам сказати… Якщо 2 роки підряд випадало дощів менше 400 мм, то тепер не можна сказати, що її цілком достатньо. Земля поглинає дощі з жадністю. У березні у нас випало 16 мм опадів – це дуже мало. У квітні отримали 48 мм – вже краще. Станом на 19 травня випало вже 45 мм. Тенденція позитивна, проте в нашому регіоні завжди були помірні опади.

– Звідки так оперативно отримуєте цю інформацію?

Тут недалеко в компанії АDАМА є метеостанція, послугами якої я користуюся. Також для більш повної картини використовую дані державної метеостанції, яка теж розташована поруч. Та опади навіть на відстані не більше кілометра вже можуть бути різні.

Тетяна Бєлінська