Від сівби – до збирання - 2016

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Підсумки. Аналіз. Плани

21.12.2016
Сезон цукрового буряку 2016 року підійшов до завершення. Тепер для аграріїв настав відповідальний момент – кропіткий аналіз продуктивності насіннєвого матеріалу в тих чи інших умовах, технологій, що використовували, виявлення помилок, планування всіх параметрів роботи на наступний сезон тощо. Завершився і наш спільний проект з компанією «Сесвандерхаве-Україна» та ТОВ «Україна-2001». Так сталося, що цього року погодні умови були суцільними крайнощами. Втім, через терни – до зірок, як то кажуть: директор товариства «Україна-2001» зазначив, що пройдені труднощі допомогли йому краще усвідомити недоліки в роботі та необхідність впровадження нових заходів у вирощуванні цукрового буряку. Матеріали ж нашого дослідження – гібриди SESVANDERHAVE Федеріка та Предатор – показали гідні результати. Висвітлюємо та аналізуємо їх у завершальному інтерв’ю з Олександром Петровичем Камінським.
– Олександре Петровичу, розкажіть про завершальний цикл робіт та умови, які його супроводжували.
– У жовтні завод приймав здебільшого буряк від інших підприємств, а свій активно збирати та здавати на переробку ми почали пізніше. За жовтень та листопад випало 250 мм опадів – це фактично піврічна норма, якщо дивитися на дані попереднього року. Спочатку пом’якшення ґрунту значно полегшило збирання буряку, але в певний момент надмірна зволоженість завадила нормально працювати, особливо були проблеми з вивезенням буряків з поля. У нас всі дороги вище рівня поля приблизно на 1-2 метри, що значно ускладнює логістику. В європейських країнах, наприклад, польові дороги з твердим покриттям, і ні в кого й думки немає про такі проблеми. Не кажучи вже про заборону виїзду брудних машин на проїжджу частину. Ми ж собі не можемо дозволити організацію очищення прямо в полі (знову ж таки, тому що в полях немає твердого покриття), доводиться потім мити самі дороги. Але це вже окрема тема.
Тож, як бачите, у погодних умовах немає цього року золотої середини, суцільні крайнощі. Найбільш критичним моментом виявилося випадання снігу в середині листопада. Ми його очікували, але не в такій кількості. Це був справжній сніговий шторм. Стихія порушила нормальний ритм життя у районі, і ми розчищали дороги, допомагали людям у критичних ситуаціях добиратися до необхідних пунктів призначення. Втім, копку ми вже завершуємо, ще лишилося зібрати буряк на 300 га. На полях наразі лежить 67 тис. тонн коренеплодів – спішили швидше викопати. Звісно, мороз впливає негативно на клітини рослин, розмерзаючи, вони тріскають. А зберігати в теплі буряк теж не можна, адже він уражений. Отож, втрата цукру з таких буряків, на жаль, неминуча.
Чи вдавалося рівномірно забезпечувати цукровий завод необхідною кількістю сировини протягом останніх двох місяців?
– З орієнтацією на прогноз погоди, ми планово зупинили завод 12 листопада. Це несе набагато менше втрат, ніж аварійна зупинка. Завод простояв 10 днів, потім провели плановий запуск. Необхідні норми переробки намагаємося наздогнати. Працюватиме завод до Нового року.
Вже майже весь урожай зібрали. На першому етапі збирання Ви визначили середню врожайність 40 т/га, а цукристість – 18%. Якими є ці показники тепер?
– Цукристість стабільна – 17-18%. Вологість другої половини осені «зіграла на руку» для неї. Щодо врожайності – вона дуже коливається від ділянки до ділянки, і все залежить від умов, у яких ми викопали буряк. Середній результат урожайності на товарних посівах гібридів SESVANDERHAVE Предатор та Федеріка складає 50 т/га.  Щодо дослідних ділянок: найвища врожайність гібриду SESVANDERHAVE Предатор склала 62 т/га, а Федеріки – 75 т/га.
Хочу сказати, що на врожайність цукрового буряку – попри особливості самого гібрида – впливає дуже багато факторів – тих, які ми контролюємо, і тих, на які ми вплинути не можемо. Перший основний фактор – це забезпеченість вологою, і не просто сума опадів, а період, коли вони є чи немає. Другий фактор – період збирання та якісні характеристики ґрунтів.
– Під час наших попередніх зустрічей Ви багато розповідали про свої продуктивні мандрівки на закордонні сільськогосподарські підприємства. Чи не плануєте до завершення року ще здійснити подорож?
– У кінці жовтня на запрошення компанії SESVANDERHAVE я відвідав День поля із вирощування цукрових буряків у Франції, який організували для аграріїв зі всієї Європи. Погода видалася сприятлива, стояв невеликий туман. На заході було все, що цікаво буряківникам: дискусії про хвороби цукрових буряків, презентації новітніх розробок у насінництві, обмін досвідом між виробниками, демонстрація в роботі збиральної та вантажної техніки, а також нового стандарту копання, який запровадили в Європі минулого року, і який сприяє мінімальному пошкодженню коренеплодів. Бачили польові мийки для буряків, організоване відвантаження буряків на спеціальних майданчиках та очищення машин від бруду прямо в полі. День поля проводили на підприємстві, яке мало 300 га площі під буряками. Врожайність у них висока – в середньому 80 т/га. Звісно, там є певні нюанси в технологіях, яких вони постійно дотримуються: це строга сівозміна, висів тільки таких гібридів, які толерантні до нематоди тощо. Хвороби є, сам бачив наочно, але вони добре рахують ризики та доцільність витрати на ЗЗР.
До речі, нещодавно німецькі спеціалісти зробили розширений аналіз ґрунтів у ТОВ “Україна-2001”, і щодо наявності нематоди зокрема, тож, нам довелося деякі поля виключити з бурякової сівозміни. Спеціалісти зазначили, що шляхів вирішення проблеми з нематодою, по суті, два: правильна сівозміна та толерантні або стійкі гібриди. З наступного року будемо активно впроваджувати толерантні гібриди. Зі стійкими складніше – вони дають значно меншу врожайність.
Щодо інших аспектів аналізу ґрунтів – пропонують звернути увагу на магній та сірку, а також зменшити норми внесення азоту. Ми плануємо впроваджувати ці рекомендації навесні, закладемо досліди на полях, експериментуватимемо. Площу під буряки не змінюємо, заплановано 7000 га.
– Поділіться, будь ласка, досвідом, який Ви отримали цього року.
– Сільгоспвиробництво – це процес доволі творчий. Ми постійно нарощуємо врожайність, набуваємо нового досвіду. Цьогоріч я остаточно зрозумів, що меж для творчості немає. Багато чого пізнається в труднощах, адже цей рік видався дуже важкий. Не зважаючи на це, нам вдалося гідно його пройти, виростити та зібрати якісну сировину. Ще дуже багато аспектів щодо кожної культури, над якими нам треба працювати, ще багато доведеться здобувати знань та досвіду, щоби вийти на гідні показники, тож, спокій нам тільки сниться (усміхається – авт.).
Василь Козій, технічний консультант ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»: «Незважаючи на досить складний вегетаційний період для росту буряків, урожайність цієї культури в сезоні 2016 року є досить задовільною, а культура – високорентабельною. Ми пам’ятаємо й холодну весну, і спекотні бездощові липень і серпень, і морозний жовтень, тобто від посіву до збирання бурякові поля були в екстремальних умовах. Але цукровий буряк – це досить стійка культура, і в умілих руках завжди показує продуктивність. Чудовий приклад тому – ТОВ «Україна-2001».
У статтях циклу  «Цукровий буряк: від сівби – до збирання» були висвітлені всі аспекти особливостей вегетаційного періоду цукрових буряків на землях агрохолдингу (а це тисячі гектарів) та технологія отримання стабільних високих урожаїв. Ми вдячні Олександру Петровичу Камінському за його вклад не тільки в популяризацію буряківництва в Україні, а, насамперед, за його практичні лекції. Нещодавно нас запросили провести презентацію для працівників одного з дистриб’юторів насіння селекції SESVANERHAVE. Молоді слухачі уважно слухали новини компанії, досягнення в селекції, про насінництво та нові гібриди. Адже «Сесвандерхаве» – це селекційно-насінницька компанія, і наше єдине завдання – створення високопродуктивних гібридів для всіх бурякосійних країн. На кожній презентації завжди є багато запитань і щодо технології вирощування цукрових буряків. Цього разу ми запропонували до уваги «технологію Камінського», й інтерес був неабиякий, адже це випробувана в Україні технологія, технологія їхнього земляка.
Минулого сезону в Україні ми реалізували більш ніж 160 тис. п.о. насіння цукрового буряку. Впевнені, що сприятлива ринкова кон’юнктура на цукор сприятиме збільшенню площі під буряком наступного року, отож, плануємо реалізувати ще більше насіння. Кілька гібридів замінимо на нові. Очікуємо збільшення посівів гібридів, що гарно себе зарекомендували цього сезону: ІМПАКТ, БІЗОН, ТАЛТОС. З’явиться на ринку новий гібрид АРГУМЕНТ – цукристого типу, з підвищеною стійкістю до церкоспорозу.  Уважно стежитимемо за особливостями вирощування гібридів ПАНДА та АНАКОНДА зі стійкістю до кореневих гнилей.
Бажаємо всім буряківникам у новому році гарних урожаїв і гарантованих прибутків із насінням від SESVANDERHAVE!».
Редакція журналу «АгроЕліта» зі свого боку щиро вдячна компанії «Сесвандерхаве Україна» та товариству «Україна-2001» за плідний та цікавий проект. Ми розуміємо, що, можливо, не всі питання та аспекти вирощування цукрового буряку були висвітлені в циклі наших статей. Але тепер українські буряківники знають, до кого можна звернутися за порадою, і ми сподіваємося, що висвітлена інформація та актуалізація певних аспектів, які потребують вирішення у контексті сучасного стану галузі, допоможуть виробникам удосконалити свої технології наступного сезону.
Тетяна Бєлінська