Від сівби – до збирання - 2016

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Інтенсивна реалізація селекційного потенціалу

28.06.2016

21 червня редакція журналу «АгроЕліта» вже втретє побувала в Теофіполі, що на Хмельниччині, у товаристві «Україна-2001». Спецпроект спільно з компанією «Сесвандерхаве-Україна» успішно продовжується, оскільки продовжується й розвиток цукрового буряку провідного бельгійського виробника насіння на полях підприємства (це, нагадуємо, гібриди Федеріка та Предатор). Ми перебуваємо в серці живого процесу сільськогосподарського виробництва, висвітлюючи всі його аспекти: як новітні технології, які ефективно застосовують, так і певні недопрацювання, які ще належить виправити.  Ми не знаємо, яким буде результат, але впевнені в тому, що директор ТОВ «Україна-2001» Олександр Петрович Камінський, разом із агрономами та спеціалістами «Сесвандерхаве-Україна», прикладають максимум зусиль для того, щоби він був бездоганний.

– Олександре Петровичу, попередній раз я була у вас 19 травня. Як Ви розумієте, мене цікавлять заходи, які провели на гібридах цукрового буряку Sesvanderhave з того часу –  до сьогодні.

– Ми продовжили боротьбу з бур’янами – зробили крайові обробки проти злакових гербіцидом Пантера в кількості 1 л/га. Також вибірково провели обробку проти осоту у фазі 2-4 справжніх листки – Лонтрелом 300. Після змикання міжрядь робили підживлення бором і марганцем – по 1 л/га. Фактично це все.

Тепер активно спостерігаємо за посівами, оскільки на підході – хвороби. Минулого року перші прояви рамуляріозу ми побачили 18 червня, хоча раніше «передовою» хворобою у нас на господарстві був церкоспороз. Сьогодні поки що їх не бачимо, але ж пройшли дощі, тримається висока температура, а це – сприятливі умови для розвитку хвороб. Рамуляріоз зазвичай проявляється плямами, можуть бути вогнища посеред поля, і ми активно моніторимо ситуацію, хоча це і не просто – 7000 тис. га буряку – не мала площа. Тривожним знаком можна вважати й появу хвороб на столових буряках, які ми вирощуємо в невеликій кількості. Якщо побачимо ураження на них – варто чекати його й на цукрових буряках. Агрономи вже наполягають на профілактичному внесенні фунгіциду, і я схиляюся до того, що, як тільки стабілізується погода, ми почнемо обробку препаратом Дерозал. Це доцільно ще й тому, що можливе ураження кореневими гнилями, і треба його попередити.

– А ефект від внесення гербіцидів позитивний?

– Бур’янів майже немає, але навіть ті, що є, ніякої шкодочинності цукровому буряку не зроблять, бо листя в нього вже велике.

Є, звісно, бур’яни, які нам важко побороти – це хвощ польовий і берізка польова. Але я в своїх нещодавніх відрядженнях у Німеччину побачив певні цікаві гербіцидні схеми боротьби з цими рослинами, які наступного року планую впроваджувати у нас на підприємстві. Німецькі фермери здебільшого використовують ті ж самі діючі речовини, що й ми, але в інших співвідношеннях і концентраціях. Проти берізки польової, зокрема, після збирання попередника внесемо гліфосат і дикамбу, схема – у стадії розробки. Грамотні господарі мають знати, що підвищеними нормами гербіциду у підсумку не доб’єшся хорошого результату, оскільки рослини отримують стрес, що суттєво впливає на врожайність. Можна через це її навіть у два рази зменшити. Коли буряк певні дози ніби витримує, і ми вважаємо їх правильними, все одно не знаємо напевно, чи дійсно це був оптимальний варіант, оскільки не лишаємо контрольних ділянок для внесення менших доз. Але все пізнається у процесі власного навчання, тому я дуже ціную можливість побачити закордонний досвід господарювання. У Німеччині дотримуються дуже щадних норм внесення ЗЗР.

– Розкажіть детальніше, що цікавого взяли для себе з Ваших нещодавніх мандрівок.

– Ми плануємо робити серйозний аналіз ґрунту, радитися зі закордонними спеціалістами, скоріш за все, зменшуватимемо кількість внесення азотних добрив також. Німці кажуть, що на 1 м² буряку достатньо 2,5 м² листової поверхні, тому потрібно бути обережним із внесенням азоту (вони вносять норми, які здаються нам не зовсім реальними – 70-90 діючої речовини). Вони вважають, що потреба азоту для цукрового буряку – це 130 кг діючої речовини, і відштовхуючись від аналізу ґрунту навесні, роблять потрібне внесення. У Німеччині взагалі законодавством передбачено певне обмеження у внесенні цих добрив, там дуже ретельно на рівні держави ставляться до стану ґрунтів. А врожайність буряків у них (попри це все) – від 700 до 900 ц/га.

Взагалі в німців дуже продуктивно організовано ведення господарства. Економлячи на хімії та азотних добривах, вони більше ресурсів вкладають у збереження вологи та забезпечення бізнесу новітніми ІТ-технологіями. Знань ніколи багато не буває, їх на плечах з собою не носити, тому ми з великою цікавістю відвідуємо підприємства закордонних колег. Стабільне отримання 70-90 тонн з цукрового буряку – це не жарти, тому треба “поглинати” та аналізувати всі технології, що ми бачимо. Цього разу відвідали кілька потужних кооперативів задля вивчення їхнього досвіду вирощування цукрового буряку, спілкувалися з керівниками, агрономами, вивчаємо їхню систему удобрення.

– Як оцінюєте стан вегетації гібридів буряку Федеріка та Предатор на ваших полях?

– Рослини інтенсивно нарощують потужну листову поверхню. Колір став більш зелено-насиченим – почала працювати азотна група добрив, добре посприяли дощі.

– Які дані за кількістю опадів зафіксувала метеостанція, якою Ви користуєтесь?

– Опади не дуже нас радували. Від 19 травня до сьогодні у нас випало 53,2 мм. Але добре, що хоч це є.

– А з шкідниками як ситуація? Не турбують?

– Ще на початку травня посіви частково були пошкоджені дротяником, але тепер він вже не є небезпечним для нас.

– Олександре Петровичу, наскільки різняться взагалі всі гібриди цукрового буряку в ТОВ «Україна-2001»?

– Всі гібриди, які у нас висіяні, дуже різні за формою кореня та листка, кольором, розміром листової поверхні, процесами розвитку. Є більш заглиблені в ґрунт, є ті, що ближче до поверхні. Якщо в цьому контексті говорити про гібриди Sesvanderhave, то, зокрема, Предатор уже має дуже потужну листову поверхню, і корінь теж досить рівний та міцний. Спочатку цей буряк трохи нерівномірно розвивався, а тепер підрівнявся і виглядає дуже гарно, як порівняти з іншими, це й Ви можете бачити.

Значну роль у розвитку гібрида має вміст гумусу та термін посіву, адже ми висіваємо буряки протягом двох тижнів, тому умови різні.

Постійно переконуюся в тому, що дуже важливу роль відіграє тип обробітку ґрунту. Наприклад, у нас під буряком ґрунт грудкуватий, а в сусіда – рівний, схожий зверху на пил. Навесні була пилова буря, після якої наш буряк був пошкоджений зовсім трішки, а в сусіда – досить суттєво. Я вважаю, що в цьому основна причина – структура ґрунту. Треба вчитися на чужих помилках.

– Чи є у ТОВ «Україна-2001» демоділянки з цукровим буряком?

Так. І, знову таки, дуже багато серед них гібридів Sesvanderhave. Зокрема, Анаконда, СН741(Гладіатор), Панда, Пітбуль, Федеріка, Предатор тощо. Останній, до речі, посіяний через кожні 12 рядків – так ми спостерігатимемо, як виглядають гібриди інших виробників на фоні Предатора. Цікаво потім проаналізувати.

–  Після таких насичених мандрувань за кордон, які плани щодо роботи з цукровим буряком на наступний сезон Ви вже сформували?

–  Окрім експериментів зі схемами внесення хімічних препаратів і добрив, про які я вже казав, використовуватимемо спеціально підготовлене насіння. У Німеччині, Данії вже висівають тільки таке. Це новітня технологія, яку компанія Sesvanderhave має теж – «StartUp», що передбачає спеціальне замочування та пророщування насінин, і дозволяє отримати 99% дружніх сходів. Паросток у такому стані вже готовий до старту, йому треба тільки трішки вологи.

Також будемо приділяти велику увагу посівній техніці, адже вона в нас не нова, ми її постійно ремонтуємо, тепер треба зробити капітальний ремонт, можливо, оновити. Планую організувати навчання наших спеціалістів на основі того досвіду, який мені вдалося зібрати, враховуючи сучасні агрономічні вимоги. Адже коли ми ставимо планку – зібрати врожай з цукрового буряка 70 т і вище – у такому разі вже не може бути дрібниць, треба враховувати все.

Тетяна Бєлінська