Від сівби – до збирання - 2016

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Активно працюємо на вологозберігання

27.04.2016

Журнал «АгроЕліта» спільно з компанією «Сесвандерхаве-Україна» – лідером галузі насінництва цукрових буряків, та ТОВ «Україна-2001», яке є виробником сировини для Теофіпольського цукрового заводу, готує унікальний проект «Цукровий буряк: від сівби – до збирання». Йдеться про цикл статей – від квітня до жовтня, у кожній з яких ми детально опишемо поточні роботи фахівців підприємства, використані технології та стан росту та розвитку буряків.

 

Сергій Селінков, керівник комерційного відділу ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»:

«Як відомо, всі гібриди Сесвандерхаве є стійкі до ризоманії, а деякі з них – ще й до нематоди. Співпраця з ТОВ «Україна-2001»  була започаткована саме з впровадження у виробництво наших нематодостійких гібридів, тобто товариство стало свого роду полігоном для випробування. Спеціалісти цього господарства є одночасно і виробниками, і науковцями, адже потрібно закладати досліди, вивчати гібриди, дослідити поля та робити практичні рекомендації. Першим нематодостійким гібридом  була NeT версія Федеріки – гібрид, що чудово показував себе на уражених ділянках, але був менш продуктивним на здорових площах (а нематода проявляється «вогнищами», тобто обмеженими ділянками). На таких полях дуже добре «працював» Бізон (у Реєстрі з 2015 р.). А з цього року випробовуємо високопродуктивний гібрид Предатор (СР-741) – це продукт нової концепції FlexField: буряки мають всі переваги найбільш продуктивних гібридів, стійких до ризоманії, незалежно від поля вирощування та ступеню ураження буряковою цистовою нематодою.

Ось тому гібриди цукрового буряку із маркою «Випробувано в ТОВ «Україна-2001» – це найкраще запевнення якості продукту».

Компанія «Україна 2001» створена 2001 року в Теофіпольському районі Хмельницької області. Розширившись з того часу й на інші райони, земельний банк сьогодні налічує 40 тис. га. 2005 року товариство придбало Теофіпольский цукровий завод, провівши там реконструкцію і, забезпечивши власну переробку цукрового буряку. Спілкуюсь з виконавчим директором товариства Олександром Петровичем Камінським, який має великий досвід в успішному вирощуванні такої складної культури як буряк.

– Олександре Петровичу, цукровий буряк, певно, є у вас однією з основних культур. Розкажіть, будь ласка, які технології лежать в основі його успішного вирощування?

Вирощування буряку починається, насамперед, з правильної сівозміни, у якій є певні особливості, що є важливими факторами отримання високих урожаїв. Останні два роки для нас є дуже актуальним питання дефіциту вологи – рівень опадів складає менше 400 мм. Саме тому ми виключаємо з сівозміни ті культури, які споживають багато вологи, зокрема соняшник і ріпак. Разом із відмовою від цих культур ми зняли зайві проблеми, які їх супроводжують: падалиця соняшнику та нематода ріпаку. Тож, у буряковій сівозміні у нас озимі пшениця та ячмінь, кукурудза, соя. Найкращими попередниками, звісно, є зернові озимі, потім – горох, але з ним пов’язані великі ризики втрати врожаю перед збиранням. Буряк на одному полі висіваємо раз на 4 роки.

У корегуванні сівозміни велику роль відіграє аналіз ґрунтів. Ми регулярно його робимо, співпрацюючи з німецькими спеціалістами. У нас сірі опідзолені чорноземи й впевнено можу сказати, що з кожним роком кількість доступних елементів у ґрунті у нас збільшується, тому що ми постійно піклуємося про землю: впроваджуємо науково-обґрунтовані сівозміни, вносимо достатню кількість якісних мінеральних добрив та органіки (20 т/га рослинного гною).

І вінець цього всього – якісне насіння буряку. Від вітчизняної селекції ми кілька років тому відмовилися, оскільки закордонні демонструють набагато кращі показники врожайності коренеплодів і цукристості. Кожен із гібридів має свої певні особливості, які треба вивчити, перш ніж активно пускати його в хід. Ми випробовуємо багато нових гібридів на невеличких ділянках, спостерігаємо процес їхньої вегетації, аналізуємо стійкість до хвороб, збираємо інформацію про вирощування певних гібридів у інших господарствах, консультуємося з фахівцями фірм-оригінаторів.

У цьому аспекті ми вже давно довіряємо, зокрема, компанії SESVANDERHAVE. Гібриди цього виробника нам відомі, кожного року їх вирощуємо. Цього року ми висіваємо два гібриди SESVANDERHAVE: Федеріка, який досить сильно показав себе минулого року (50 т/га), та новий гібрид Предатор, який добре зарекомендував себе у випробувальних посівах за показниками врожайності та цукристості. Відповідно, і цукор з цих гібридів хороший – у нас він європейської якості: невеликий кристал, чисто білий колір. Roshen постійно купує наш цукор, а в них високі вимоги до цього продукту.

– А яка у Вас планова врожайність?

Працюємо на 55 т/га. Це не дуже висока мета, можна й більшу планку поставити, але я хочу спрацювати хоча би так – у тих умовах, які склалися. Ось минулого року середня врожайність буряку склала 45 т/га при рівні опадів 393 мм. Хтозна, скільки буде дощів цього року. Були роки, коли й 80 т/га збирали – все залежить від умов. Намагаємося робити все якнайкраще.

Як проводите обробіток ґрунту?

Восени робимо лущіння стерні – на 5-7 см. Останні роки сидерати навіть не висівали, через велику посуху насіння не проростає. У серпні робимо оранку, зазвичай на 30 см, тоді ж можемо вносити добрива, зокрема 3 т/га дефекату. Або вносимо їх трішки пізніше під осінню культивацію. Вирівнюємо – і поле готове до весни.

Цього року обробляли деякі поля глибокорозпушувачем на глибину 30-40 см, знімали плужну підошву. Сподіваємось, що це дасть позитивний ефект. Такий прийом дозволяє зберегти більше вологи, а на схилах, до того ж, зменшує водну ерозію (тому що  такі прецеденти вже були).

 

Пробували під буряк робити й мінімальний обробіток ґрунту, але він дає хороші результати тільки за достатньої вологозабезпеченості.

– Цьогоріч Ви якось змінювали технології через нестачу вологи?

У мене вже технологія відпрацьована, принципово нічого не змінював. Але якщо буде знову 400 мм опадів цього року, доведеться переробляти сівозміну, зокрема, значно збільшувати зернову групу в посівах, щоб зменшити споживання вологи. Вже навіть є проблема нестачі води в селах: висихають свердловини, ставки.

Також треба буде активніше впроваджувати точне землеробство, сьогодні ми тільки на підході до нього: поки що є тільки навігація на тракторах та автопілот. Крім того, приглядаюся до технології обробітку ґрунту strip-till.

– Яку техніку використовуєте для обробітку ґрунту під буряк, посіву та збирання?

Посівна техніка Kverneland, трактори John Deere, комбайни Holmer, плуги Lemken, глибокорозпушувач Quivogne, культиватори Farmet та John Deere.

Розкажіть, будь ласка, які добрива вносили восени та з чого розпочали весняні роботи поточного сезону?

Восени вносили під буряк 4 ц/га діамофосу та 150 кг/га хлористого калію. Навесні вийшли в поле приблизно 9 березня, закривали вологу. Зробили передпосівну культивацію – на 3-4 см, внесли 2 ц/га карбаміду. Посів буряку розпочали 18 березня, здійснили його за 17 днів – 7300 га. Мета була – посіяти все за 10 днів, але вкластися не вдалося, оскільки були дощі, у поле зайти було не можливо. А колись починали сіяти тільки в квітні, тепер уже інші часи, треба працювати швидше.

Сіємо від 1,2 до 1,4 посівної одиниці на 1 га, залежно від насіння та поля. Насіння буряку у нас із перевіреним інсектицидним захистом, тому що шкідників багато: дротяник, довгоносик та інші. Додатково інсектицид не вносимо.

Ґрунтових гербіцидів не застосовуємо, а використовуємо гербіциди з частковою ґрунтовою дією. Загалом вносимо препарати бетанальної групи 3 – 4 рази. До кінця квітня маємо провести вже дві обробки, перерва між ними – 7-10 днів, якщо погода не внесе корекцій, бо всього не передбачиш.

На сьогодні вже є хороші сходи. Погодні умови поки що сприятливі: хороші температури та й дощі проходять.

Тож, буряк у нас не просто основна, але й найбільш затратна культура – 30 тис. грн. на гектар. Але ТОВ “Україна-2001” – у виробничій системі цукрового заводу, і ми мусимо його сіяти не залежно від цін на цукор.

Ми маємо великий унікальний агрономічний досвід, професійний колектив. Все це приходить з часом, якщо невпинно працювати. Мені, наприклад, тема буряку вже відома здавна. Я за освітою інженер механізації сільського господарства. 9 років відпрацював на цукровому заводі, старшим механіком у цеху з переробки сировини – тут, у Теофіполі. Тож, мені відомі всі стадії переробки, і тепер у процесі вирощування буряку передбачаю багато певних нюансів. Для нас, як для виробника сировини, конче важливою є не тільки висока врожайність та якість буряків, а й вміст цукру. До речі, минулого року цей показник був досить високий – 18%.

– У цьому важливу роль відіграють якісні гібриди, які Ви використовуєте. А як ще Ви впливаєте на вміст цукру в процесі вирощування?

Все дуже просто. Якщо рослину добре «годувати», все вчасно робити, виключити з її життя стреси (наскільки це можливо), то вона максимально набуватиме цукристості, максимально розкриється потенціал гібриду. Наприклад, значну роль відіграє внесення бору та марганцю у період вегетації рослин. Дуже важливим є мати здорову листкову поверхню, яка асимілює цукор аж до збирання, тобто потрібно постійно контролювати хвороби листя. І зазначу, що в принципі будь-який гібрид SESVANDERHAVE дозволяє без надзвичайних зусиль досягати високої цукристості буряку.

Тетяна Бєлінська